Sprawca kradzieży roweru na os. Pomorskim w czwartek 16 marca stanął przed zielonogórskim sądem. Od razu też usłyszał wyrok. Na rozprawie było bardzo gorąco, a oskarżony nie krył swojego wizerunku.
Ksawery K. wskoczył na rower, który odciął ze stojaka przy sklepie na os. Pomorskim. Gonił go właściciel roweru Zenobiusz, ale nie udało mu się złapać złodzieja. Na szczęście zauważyła go Brygida i rozpoznała. Dzięki temu sprawa trafiła do sądu, a złodziejem okazał się student.
Niecodziennością rozprawy był fakt, że w rolę składu sędziowskiego, oskarżycieli, obrońców, poszkodowanego oraz oskarżonego jak również świadków wcielili się uczniowie Gimnazjum nr 7. Scenariusz rozprawy przygotowała sędzia Jolanta Witczak, sędzia zielonogórskiego sądu okręgowego. Sędzia Witczak orzekała w wielu bardzo trudnych procesach. Dla uczniów przygotowała sprawę, podczas której mogli się doskonale zaznajomić z codzienną pracą sądu.
Było bardzo realistycznie. Młodzież dostała togi oraz kodeksy. Został wybrany skład orzekający czyli sędziowie-gimnazjaliści Zuzia Zając, Michał Biliński i Krzysztof Szkuta, którzy pod fachowym okiem zawodowych sędziów prowadzili rozprawę. Odebrano personalia, przesłuchano świadków, były pytania i spory. Adwokat oskarżonego często nie zgadzał się z prokuratorem. Oskarżycielom pomagała sędzia Anna Macur, sędzia sądu rejonowego. To wszystko wywoływało ogromne emocje, a sprawa trwała bardzo długo.
Na koniec sąd udał się na naradę, aby wydać wyrok. Sędzia Zuzia Zając odczytała wyrok. Ksawery został uznany winnym i usłyszał karę więzienia w zawieszeniu.
O sądzie oraz jego wydziałach młodzieży opowiedział sędzia Paweł Jurewicz z zielonogórskiego sądu okręgowego. Sędzia Jurewicz bardzo łatwo wprowadził młodzież w trudne sądowe definicje.
Młodzież z gimnazjum odwiedziła zielonogórski sąd okręgowy z okazji Dnia Edukacji Prawnej. To inicjatywa Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Sędziowie prezentują uczniom jak działają sądy. Prowadzą pokazowe procesy z czynnym udziałem młodzieży. – Przybliżą młodzieży zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sama inicjatywa ma na celu kształtowanie i pogłębianie świadomości prawnej w społeczeństwie – mówi sędzia Jurewicz.