Strona główna Z sądu W środę rusza proces Janusza K. byłego prezydenta Zielonej Góry. W tle...

W środę rusza proces Janusza K. byłego prezydenta Zielonej Góry. W tle wynajem kamienicy od biznesmena za miliony z miejskiej kasy

Kamienica w centrum Zielonej Góry, którą wynajęło miasto od biznesmena.

W środę, 24 czerwca, o godzinie 10:30 w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze rusza proces Janusza K. byłego prezydenta Zielonej Góry. Został oskarżonego o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku wynajęciem przez magistrat kamienicy przy al. Niepodległości 10 w Zielonej Górze od prywatnego przedsiębiorcy.

To będzie druga próba rozpoczęcia procesu. Pierwsza rozprawa została zdjęta z wokandy na wniosek obrońcy oskarżonego Janusza K.

Akt oskarżenia przeciwko byłemu Prezydentowi Zielonej Góry Januszowi K. trafił do sądu 20 listopada. Zielonogórska prokuratura okręgowa oskarża byłego prezydentowi Zielonej Góry o popełnienie przestępstwa nadużycia uprawnień jako funkcjonariusz publiczny. Akt oskarżenia to efekt zakończenia śledztwa prowadzonego od ponad roku przez Centralne Biura Antykorupcyjne w Poznaniu.

Zielona Góra. Były prezydent Janusz K. oskarżony

Sprawa dotyczy wynajęcia przez miasto Zielona Góra zarządzane wówczas przez Janusza K. kamienicy przy al. Niepodległości 10 od podkarpackiego biznesmena. O możliwości popełnienia przestępstwa powiadomił prokuraturę prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski. Kontrowersje miała wzbudzić okoliczność najmu.

Miasto jeszcze w sierpniu 2022 r. zamierzało kupić kamienicę za pośrednictwem swojej spółki KTBS za ok. 6 mln zł i nawet złożyło taką ofertę ówczesnemu właścicielowi. Następnie ofertę z nieznanych przyczyn wycofało, decyzją ówczesnego prezydenta Janusza K. Kamienica została następnie kupiona przez przedsiębiorcę z Podkarpacia, który od razu zaproponował miastu najem długoterminowy tej samej kamienic na okres aż 10 lat za łączny czynsz o wartości ponad 12 mln zł. Miasto zgodziło się na takie warunki. W dodatku miasto nie może rozwiązać umowy najmu przez 10 lat.

Zielona Góra. Wątpliwości przy wyjęciu kamienicy

Wątpliwości miało budzić również tempo podejmowania decyzji w sprawie wynajęcia kamienicy. Właściciel zaproponował miastu najem w piątek 20 stycznia, 2023 r. dwa tygodnie po zakupie kamienicy, a decyzja o jej wynajęciu zapadała w urzędzie już w poniedziałek 23 stycznia 2023 r, czyli po weekendzie. Ponadto miasto na własny koszt wyremontowało kamienicę wydając na 3,5 mln zł. Wszystkie kluczowe decyzje z tej sprawie, w tym związane z zawarciem umowy miał podejmować osobiście były prezydent Janusz K.

Akt oskarżenia Janusza K. w sądzie

– Z ustaleń śledztwa wynika, że jako prezydent, zobowiązany do gospodarowania mieniem komunalnym zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, podejmował działania w sposób sprzeczny z zasadą zachowania szczególnej staranności – podała prokurator Ewa Antonowicz rzeczniczka zielonogórskiej prokuratury okręgowej. Janusz K. nie przyznał się do popełnienia przestępstwa i odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień.