Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Zielona Góra. Izi ma silne szczęki i dogoni każdego (FILM, ZDJĘCIA)

Izi bardzo lubił swoje ćwiczenia, a najbardziej pogoń za pozorantem.

Izi, owczarek holenderski w zielonogórskim zespole psów policyjnych, w przyszłym tygodniu jedzie na egzaminy do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem doświadczonego przewodnika asp. sztab. Kamila Wróblewskiego przez ostatnie miesiące szkolił się eksternistycznie i przygotowywał do atestacji.

Zespół Przewodników Psów Służbowych Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze w ubiegłym roku trzech nowych czworonożnych funkcjonariuszy. To dwa psy patrolowo-tropiące Izi i Ori oraz pies do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok Suza.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Imię Izi otrzymał od swego przewodnika, bo jego oficjalne imię „służbowe” to Sajgon. Izi, to owczarek holenderski, który będzie psem patrolowo-tropiącym. Pod okiem doświadczonego przewodnika aspiranta sztabowego Kamila Wróblewskiego przechodził szkolenie w systemie eksternistycznym. Przewodnik szkoli psa samodzielnie i tylko raz w miesiącu jadą wspólnie na zaliczenia bloków szkoleniowych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie Izi zdaje egzaminy z kolejnych zadań i umiejętności.    

Izi nowy pies w zielonogórskiej policji

Od 14 marca Izi będzie w Sułkowicach zdawał egzamin końcowy oraz otrzyma atestację. Wtedy będzie psem policyjnym, który jest oficjalnie środkiem przymusu bezpośredniego i może być użyty w służbie. Izi otrzyma atest na rok, a po tym czasie będzie musiał pojechać na kolejny sprawdzian do Sułkowic.

Przewodnikiem Iziego będzie asp. Jan Maławski, który jest także opiekunem Suzi, pierwszego w naszym województwie psa wyszkolonego do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok.  

Czytaj też – Katastrofa samolotu w Przylepie. Jest nagranie (FILM)

Podczas szkolenia Izi dał się poznać jako pies z silną osobowością, jego „groźny wygląd” może budzić lęk, dlatego potrzebuje on przewodnika o równie silnej osobowości. Jak mówi szkolący go asp. Wróblewski, zdyscyplinowanie Iziego bardzo się poprawiło, dobrze też porozumiewa się z pozostałymi psami w zespole.

Izi bardzo lubił swoje ćwiczenia, a najbardziej pogoń za pozorantem. Jego silne szczęki naprawdę mocno zaciskały się na kombinezonie i trzeba było wiele determinacji przewodnika, żeby Izi puścił swoją „zdobycz”. Największą nagrodą za dobrze wykonane zadanie jest dla Iziego aport – czyli zabawa z piłeczką, jak śmieje się aspirant Wróblewski „nawet rozsypane parówki nie mogą się równać z piłką – Izi zapomina wtedy o całym Świecie”.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze posiada bardzo dobrze wyposażony tor szkoleniowy dla psów przy nowoczesnych kojcach, gdzie psy służbowe trenują pod okiem swoich przewodników. Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze służy 14 psów. 9 z nich to psy patrolowo-tropiące, 2 wyszkolone są do wyszukiwania materiałów wybuchowych, 2 do wyszukiwania narkotyków i po raz pierwszy pies do wyszukiwania zwłok. 

Langner odszkodowania Zielona Góra - poscigi.pl Restauracja COSMOS Zielona Góra - poscigi.plEko pol - Poscigi.pl