Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Zielona Góra. Trasa Aglomeracyjna będzie większa. powstanie też ścieżka rowerowa

W piątek, 1 marca, prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Budimex na drugi etap budowy Trasy Aglomeracyjnej. Inwestycja rozpocznie się od ronda Haliny Lubicz na osiedlu Zacisze. Za budowę będzie odpowiadać firma Budimex z Warszawy

Budowę podzielono na dwie części. Pierwszy odcinek ma mierzyć ok. 2,5 kilometra. Zostanie wykonany w formule „Zaprojektuj-wybuduj. Poprowadzi od ronda Haliny Lubicz do ronda przy nowym osiedlu Leśny Dwór.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Do przebudowy są ulice Prosta, Zacisze, Działkowa, Kręta i Różana oraz skrzyżowanie ulic Zacisze, Działkowa i Prosta. Koszt to ponad 57 mln zł. Firma ma 42 miesiące na realizację inwestycji, z wyłączeniem zimy.

Zielona Góra. Nowa droga ze ścieżką dla rowerzystów

Na całym odcinku trasy powstanie nowa ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej łącząca się z istniejącymi trasami rowerowymi. Zakończenie budowa planowane jest na grudzień 2027 r. – W ramach budowy II etapu Trasy Aglomeracyjnej powstanie również droga dla rowerów, która połączy się z istniejącą infrastrukturą rowerową przy ul. Prostej i drogą dla rowerów, która powstanie wzdłuż obwodnicy zachodniej Zielonej Góry. Trasa ma mieć nawierzchnię asfaltową. Będą krawężniki na 0 cm i przejazdy dla rowerzystów – mówi radny Robert Górski.

Drugi odcinek zacznie się od budowy ronda przy osiedlu Leśny Dwór i pobiegnie do Trasy Północnej. Wykonawca wybuduje również ulice Magnacką i Szlachecką na osiedlu wraz z chodnikami, ścieżką pieszo-rowerową, zjazdami, poboczem, kanalizacją deszczową, oświetleniem ulicznym oraz tzw. kanałem technologicznym.

Ta część projektu pochłonie ponad 9 mln zł. Termin realizacji to 180 dni, a zakończenie planowane jest na październik 2024 r.

– Docelowo Trasa Aglomeracyjna poprowadzi do planowanej obwodnicy zachodniej, aby to stało się możliwe na Trasie Północnej powstanie rondo. Z kolei obwodnicą zachodnią będziemy poruszać się aż do Sulechowa – mówi prezydent Janusz Kubicki. Włodarz miasta podkreśla, że to ważny odcinek, bo pozwoli mieszkańcom tej części miasta dostać się do Trasy Północnej i drogi S3 w inny sposób niż dotychczas. – Będą mogli ominąć wiadukt na Zjednoczenia i w wypadku problemów na wiadukcie nowa droga może przejąć ruch – mówi prezydent Kubicki. Trasa skomunikuje też nowopowstające osiedle Leśny Dwór.

Drogę wybuduje Budimex

Budimex wykonywał już kilka ważnych inwestycji dla miasta m.in. pierwszy etap budowy Trasy Aglomeracyjnej, wiadukt przy ul. Batorego, rondo w Raculi.

– Cieszę się, że będziemy współpracować z miastem przy kolejnej ważnej inwestycji. Już zaczynamy projektować pierwszy etap inwestycji, na dniach rozpoczniemy prace geodezyjne. Z kolei odcinek od ronda Leśny Dwór do Trasy Północnej wykonamy w tym roku – mówi na konferencji prasowej Damian Nowakowski, dyrektor rejonu z firmy Budimex.

Czytaj też – Miasto buduje wielki parking przy kąpielisku H2Ochla

Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w urzędzie miasta podaje szczegóły techniczne.  – Prawie na całej trasie będą trzy pasy ruchu – przewidujemy pas środkowy do lewoskrętów (obsłużą zjazdy). Rondo Haliny Lubicz na Zaciszu będzie większe, wyposażymy je w cztery prawoskręty (tzw. bypassy). Na małym rondzie łączącym oba odcinki zjedziemy na osiedle Leśny Dwór. Na całym odcinku, podobnie jak na obwodnicy zachodniej planujemy ścieżkę rowerową. Na ul. Zacisze i Foluszowej są stare wiadukty – pomiędzy nimi powstanie trzeci szerszy wiadukt pod linią kolejową – wylicza Staniszewski.

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl Eko pol - Poscigi.pl