Dokładnie 165 razy zielonogórscy strażnicy w 2023 roku podejmowali interwencje związane ze zwierzętami. Dotyczyły one zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich czy egzotycznych.
Funkcjonariusze straży miejskiej byli wzywani w związku z pojawieniem się na terenie miasta np. lisów, dzików oraz saren. Sprawdzali warunki bytowe zwierząt domowych, uczestniczyli w odbieraniu psów i kotów, których właściciele w rażący sposób dopuścili się ich zaniedbania.
Zajmowali się również zwierzętami, które przybłąkały się lub zostały znalezione przez mieszkańców. Interwencje dotyczyły też zwierząt rannych, które były przekazywane do Ośrodka Rehabilitacji dla Zwierząt dziko Żyjących w Starym Kisielinie, azylu dla ptaków w ogrodzie botanicznym lub lekarza weterynarii.
Inne zgłoszenia związane były ze zwierzętami martwymi, które uczestniczyły np. w zdarzeniach drogowych. W takich przypadkach strażnicy zlecali zabranie ich i zutylizowanie przez pracowników zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Strażnicy są wyposażeni w profesjonalny sprzęt służący do odławiania zwierząt. Są to klatki żywołapki, sieci, poskromy, chwytaki na węże, transportery czy nosze dla rannych zwierząt. Od niedawna posiadają też klatkę transportową ufundowaną przez radnego Marusza Rosika.
Zwierzęta, wobec których interweniowali strażnicy w ubiegłym roku to m.in.: psy, koty, ptaki, lisy, dziki, sarny, kuny, szopy, fretki, węże, szczury, nietoperze, pająki oraz jeże.
Jeżeli widzicie zwierzę, które znajduje się w sytuacji zagrożenia, w nienaturalnym dla siebie środowisku lub dziwnie się zachowuje, nie zostawiajcie tego bez reakcji. Powiadomcie o tym dyżurnego, a on skieruje na miejsce patrol lub poinformuje co można zrobić, aby udzielić mu pomocy.