Toyota Zielona Góra

Zielonogórska policja kontroluje autokary wycieczkowe. Potrzebę kontroli możesz sam zgłosić

Kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przez cały rok kontrolują autokary wiozące dzieci i młodzież na szkolne wycieczki czy „zielone szkoły”. W piątkowy poranek, 25 listopada, kolejny autobus został sprawdzony przez policjantów przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7. Kontrola przebiegła bez zastrzeżeń i dzieci spokojnie odjechały na wycieczkę.

Sezon na kontrole autobusów dla zielonogórskich policjantów trwa cały rok. Uczniowie wyjeżdżają na szkolne wycieczki, czy na tzw. „zielone szkoły”. Zgłoszenia kontroli policjanci otrzymują od rodziców lub organizatorów wyjazdów.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

– Kontrolę można zgłosić telefonicznie, najpóźniej jeden dzień przed planowanym wyjazdem – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy.

Policja prowadzi szczegółową kontrolę

Po zakończeniu każdej kontroli funkcjonariusze sporządzają specjalny protokół. W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego autobus nie jest dopuszczany do ruchu. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, bo od wielu lat przewoźnicy wiedzą, że mogą spodziewać się kontroli i zawsze starają się wysyłać sprawne pojazdy, które bezpiecznie dowiozą pasażerów na miejsce przeznaczenia.

Opiekunowie i rodzice chętnie korzystają z możliwości, jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia zarówno pojazdu, jak i kierującego, który będzie prowadził autokar z dziećmi czy młodzieżą. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

Jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Policjanci stwierdzają tylko drobne usterki jak np. niesprawne oświetlenie zewnętrzne. Od dłuższego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem wiozącym dzieci.

Zgłoś wyjazd

Opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę, mogą zgłosić taką prośbę pod numer telefonu 47 7952050 w godz. 7:30 – 15:30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze lub poza tymi godzinami pod numerami  47 7952411 lub 47 7952412 dzwoniąc na numer oficera dyżurnego. Umawiając godzinę kontroli warto zaplanować ją wcześniej przed planowanym wyjazdem. Oszczędzi to czas oczekiwania na zakończenie kontroli razem z całą grupą zniecierpliwionych wycieczkowiczów.