Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

CBŚP zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów (ZDJĘCIA, FILM)

cbsp.policja.pl

Współpraca CBŚP, KAS i Słowackiej Służby Celnej doprowadziła do zlikwidowania fabryki papierosów, krajalni tytoniu oraz składu komponentów służących do produkcji i magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Akcja została przeprowadzona w województwie lubuskim i dolnośląskim. Wszystko zaczęło się, gdy policjanci z CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Biura Kryminalnego Słowackiej Służby Celnej i dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym ustalili, że na terenie województwa lubuskiego w wynajmowanym obiekcie znajduje się nielegalna fabryka papierosów. W wyniku wspólnych działań udało się zlikwidować nie tylko wytwórnię papierosów, ale także magazyn tytoniu, linię do cięcia krajanki tytoniowej oraz składy komponentów służących do produkcji wyrobów tytoniowych.

W trakcie wejścia policji do fabryki papierosów w budynku znajdowały się dwie osoby. Były one totalnie zaskoczone na widok funkcjonariuszy. Obie osoby zostały zatrzymane w trakcie produkcji. Podczas przeszukania ujawniono i zabezpieczono gotowe papierosy oznaczone zastrzeżonym znakiem towarowym oraz krajankę tytoniową. Mundurowi zabezpieczyli także maszynę służącą do produkcji papierosów, która, według wstępnych szacunków śledczych, mogła wyprodukować 25 tys. sztuk na dobę.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

W kolejnych nieruchomościach, do których weszli policjanci, ujawniono magazyn z komponentami do produkcji papierosów, w którym znajdowało się ok. 8,5 mln filtrów papierosowych.

W wyniku dalszych działań ustalono i zatrzymano trzecią osobę. Podczas przeszukania jej posesji funkcjonariusze znaleźli blisko 100 sztuk pocisków artyleryjskich, granaty oraz marihuanę. Nielegalny skład amunicji został zneutralizowany przez saperów.

W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 3 osoby, w wieku od 38 do 57 lat. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalny proceder mógł trwać od początku 2020 roku, a papierosy mogły być rozprowadzane z naniesionymi znakami znanych zagranicznych marek na terenie Unii Europejskiej. Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia należnego podatku mogły wynieść ponad 4 miliony złotych.

Śledczy szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty m. in. dotyczące uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych, jak również oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać oraz posiadania amunicji. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd tymczasowo aresztował 3 osoby.