Dziadek oddał oszustom 65 tys. zł

Po raz kolejny dali o sobie znać oszuści działający metodą „na wnuczka”. Tym razem w Nowogrodzie Bobrzańskim. Inny „wnuczek” w Zielonej Górze wyrwał torebkę z pieniędzmi starszej kobiecie.

W piątek, dyżurny komendy miejskiej policji został poinformowany o kolejnym przypadku wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „wnuczka”. Tym razem do zdarzenia doszło w Nowogrodzie Bobrzańskim.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Do starszego mężczyzny w wieku 80 lat zadzwonił przestępca i podając się za jego wnuczka opowiedział zmyśloną historyjkę o tym, że spowodował wypadek, a następnie poprosił o pomoc. Od pomocy „dziadka” zależało m.in. to, że wnuczek nie trafi do więzienia. Przejęty historią starszy mężczyzna dał się zwieść, poszedł do banku i podjął z konta wszystkie oszczędności. W sumie ok. 65 tys. zł., które następnie przekazał nieznajomemu młodemu mężczyźnie podającemu się za kolegę wnuczka. O tym, że padł ofiarą oszusta zorientował się dopiero po kilku godzinach.

Wczoraj natomiast, na jednym z zielonogórskich osiedli doszło do nietypowej kradzieży. Do mieszkania starszej kobiety zapukał młody mężczyzna i podając się za wnuka sąsiadów poprosił, żeby pożyczyła mu 50 zł. Młodzieniec znał nazwisko sąsiadów i wytłumaczył kobiecie, że odwiedzał dziadków kiedy był mały. Nie podejrzewając podstępu, starsza pani przyniosła saszetkę z pieniędzmi, żeby podać chłopakowi banknot. Gdy młody mężczyzna zobaczył zawartość saszetki wyrwał ją kobiecie z ręki i zaczął uciekać. Okazało się, że wewnątrz było ok. 5 tys. zł.

Zielonogórscy policjanci mieli już do czynienia ze zdarzeniami, w których starsze osoby padały ofiarami fałszywych wnuczków. Za każdym razem sposób działania sprawców był podobny. Dzwonili podając się za kogoś z rodziny (najczęściej wnuczka lub siostrzeńca) i prosili o pożyczkę. Po pieniądze zwykle przysyłali „kolegę”, tłumacząc, że sami nie mogli przyjść. Niestety mimo wielu ostrzeżeń ze strony policji w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, w których oszuści działający tą metodą pozbawiają osoby starsze oszczędności.

Pamiętajmy także o tym, aby w obecności nieznanych nam osób nie eksponować zawartości swoich portfeli i torebek. Duża suma pieniędzy widoczna w portfelu może sprowokować potencjalnego przestępcę. Pamiętajmy również, żeby nie wpuszczać do domów osób obcych i nikomu pod żadnym pretekstem nie przekazywać pieniędzy.

Złodzieje i oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia. Bardzo często w swoich działaniach manipulują ludźmi i żerują na uczuciach starszych, wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję – tel. 997.

Pamiętajmy! Nie każdy kto do nas dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary!