Policja szuka mordercy kobiety. Nagroda to 70 tys. zł. Podobizna powstała na bazie DNA (FILM)

Pierwszy raz w Polsce wykorzystano możliwości zaawansowanych badań genetycznych jakie daje amerykańska firma Parabon.

Pierwszy raz w Polsce wykorzystano możliwości zaawansowanych badań genetycznych jakie daje amerykańska firma Parabon. Pozwalają one na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia osoby na podstawie DNA zabezpieczonego na miejscu zbrodni. Dzięki temu policja publikuje przewidywany wizerunek sprawcy zabójstwa kobiety w parku „Na Zdrowiu” w Łodzi. Nagroda za pomoc w zatrzymaniu mordercy to 70 tys. zł.

Policjanci z Łodzi poszukują sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 r. w Łodzi, około godziny 18.30 , w łódzkim Parku „Na Zdrowiu”. W sprawie przesłuchano do tej pory blisko 1,5 tys. osób i wykonano setki badań, a także innych czynności procesowych oraz tych o charakterze niejawnym.

Wizerunek mężczyzny, który prezentuje policja został stworzony przez Laboratorium Parabon Nanolabs z USA przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Metoda ta, wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych, użyta została w Polsce po raz pierwszy.

Pozwala ona na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia nieznanej osoby, na podstawie jej DNA. Na podstawie tych cech powstał obraz kompozytowy ilustrujący przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa.

Pamiętać należy, że wizerunki to naukowe przybliżeniem wyglądu oparte na DNA i nie musi być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem.
Publikowany na podstawie zabezpieczonego przez policjantów materiału biologicznego kompozyt ilustruje przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa, a nie jest to wierna fotografia.

Prawdopodobny wiek w chwili popełnienia czynu to przedział 30-33 lata, plus minus 5 lat. Skóra jasna z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, pochodzenie z Europy Południowo-Wschodniej

Jeśli ktoś ma informacje identyfikujące tego  mężczyznę policja prosi o kontakt osobisty lub telefoniczny z komendą wojewódzką w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112  tel. 47 841 45 05 lub kom. 798 030 848

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl