To była pierwsza taka operacja w szpitalu w Zielonej Górze

Zespół operujący: operator: Przemysław Bartłodziej, asysta: Anna Gregor, anestezjolog: Paweł Matecki, pielęgniarka anestezjologiczna: Dominika Pasternak, instrumentariuszki: Elżbieta Gauza, Dadmara Wąsik-Zadrożna. fot. Szpital w Zielonej Górze

Jak informuje zielonogórski szpital, została przeprowadzony pierwszy w historii lecznicy zabieg repozycji i stabilizacji złamania śrubą CCS, guzka Tillaux pod kontrolą artroskopu u dziecka.

Z nowego zabiegu cieszą się lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Przeprowadzili pierwszy w historii lecznicy zabieg repozycji i stabilizacji złamania śrubą CCS, guzka Tillaux pod kontrolą artroskopu u dziecka, czytamy na stronie zielonogórskiego szpitala.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Operacji odbyła się przeprowadzona bez konieczności tradycyjnego cięcia i otwarcia. Do operacji 14-letniego pacjenta wystarczyły niewielkie nacięcia i wykorzystanie artroskopu. Jednak nie każde złamanie nadaje się do tego typu małoinwazyjnej operacji

Pierwsza taka operacja w zielonogórskim szpitalu

Dzięki obrazowi na ekranie z artroskopu lekarze mogli precyzyjnie przeprowadzić zabieg, tym bardziej, że złamany fragment miał zaledwie 1,5 centymetra. 

Artroskop to urządzenie medyczne służące do wziernikowania stawu. Ma kształt cienkiej, sztywnej rury, która zostaje wprowadzana do jamy stawu, po uprzednim nacięciu skóry.

Sam przewód zbudowany jest ze światłowodu, który z jednej strony jest źródłem światła, a drugiej służy do przekazywania obrazu z wnętrza stawu na kolorowy monitor, który cechuje się dużą rozdzielczością.