Zakup mieszkania w Zielonej Górze – czy warto decydować się na taki krok?

Marzysz o własnym domu lub mieszkaniu? Zielona Góra to doskonałe miejsce do zamieszkania zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. Nie musisz mieć oszczędności na zakup nieruchomości, aby mogło dojść do transakcji. Jeżeli znalazłeś lokal, który Ci się podoba, to możesz skorzystać ze wsparcia finansowego banku. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest kredyt hipoteczny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz.

Najem czy zakup mieszkania? Sprawdź, co się bardziej opłaca

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Zakup wymarzonego mieszkania to nie tylko duży wydatek, ale przede wszystkim inwestycja. Kupujący wchodzi w posiadanie wybranego lokalu, który jak pokazują trendy rynkowe, z roku na rok zyskuje na wartości, szczególnie kiedy położony jest w atrakcyjnej lokalizacji. Dodatkowo zyskuje się pewność bycia na swoim, co zdecydowanie wpływa na poczucie bezpieczeństwa. We własnym mieszkaniu realne jest dokonywanie różnego rodzaju zmian zależnie od własnego zapotrzebowania. To w przypadku wynajmowanego lokalu nie zawsze jest możliwe.

W przypadku wynajmowanego mieszkania największą zaletą jest możliwość zmiany lokalu, kiedy sąsiedzi okazują się zbyt głośni lub lokalizacja nie do końca spełnia wszelkie oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że rosnące ceny krajowe i inflacja wpływają również na kwotę wynajmu. Właściciel mieszkania może ustalić dowolną stawkę, nie ma w tym zakresie żadnych restrykcji. Dodatkowo najemca związany jest z wynajmującym umową, po której zakończeniu nie zawsze można liczyć na jej przedłużenie.

W ogólnym podsumowaniu zdecydowanie korzystniejszą opcją jest zakup własnego mieszkania lub domu. Decydując się na finansowanie nieruchomości, można wspomóc się np. kredytem hipotecznym. Więcej informacji na temat tego instrumentu finansowego znajdziesz na stronie internetowej: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/zielona-gora.

Czy zakup mieszkania w Zielonej Górze to duży wydatek?

Planując zakup nieruchomości w Zielonej Górze, warto przede wszystkim zapoznać się z cenami obowiązującymi na m2. Podobnie jak w innych miastach, również i tu, cena zależy głównie od lokalizacji. Mieszkania czy domy położone w ścisłym centrum są często znacznie droższe od tych, które są od niego oddalone np. o kilkanaście kilometrów. Średnia cena za 1 m2 mieszkania w Zielonej Górze waha się w granicach około 7000 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że mieszkania w stolicy czy Krakowie są znacznie droższe, dlatego te w Zielonej Górze wydają się bardzo atrakcyjne pod względem cenowym.

Decydując się na nieruchomość w Zielonej Górze, warto też zwrócić uwagę na inne aspekty niż sama cena. Zależnie od indywidualnych preferencji ważna może okazać się dostępność komunikacji miejskiej czy bliska odległość od szkół, placówek medycznych, ośrodków kulturalnych czy sklepów.

Jak finansować zakup własnego mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo duży wydatek. Zdecydowana większość osób musi więc korzystać z pomocy banku. Zależnie od zapotrzebowania możliwe jest skorzystanie z kilku popularnych rozwiązań, jakie oferują placówki bankowe. Jest to:

  • kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest kupowana nieruchomość,
  • pożyczka hipoteczna, udzielana na podstawie zabezpieczenia, które stanowi inna nieruchomość,
  • kredyt gotówkowy, który jest idealnym rozwiązaniem, kiedy kupujący zgromadził większość kwoty potrzebnej na zakup nieruchomości i potrzebuje uzupełnienia brakującej części.

Najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez klientów jest kredyt hipoteczny. W 2023 roku dla osób planujących zakup nieruchomości przewidziano także dodatkowe rozwiązanie, jakim jest Bezpieczny Kredyt 2%. Jest to część programu Pierwsze Mieszkanie. Jest on dostępny w wybranych bankach, które podpisały stosowną umowę z BGK, czyli Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Bezpieczny kredyt 2% – kto może z niego skorzystać?

Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wybrani klienci banku. Są to osoby w związkach małżeńskich, jak i partnerskich, które wychowują wspólnie co najmniej jedno dziecko. Finansowanie przeznaczone jest także dla osób samotnych. Bardzo ważnym warunkiem, o którym należy pamiętać, jest wiek wnioskującego. W chwili składania dokumentów nie może mieć on ukończonych 45 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dokumenty składa np. małżeństwo, gdzie jedna osoba przekroczyła próg wiekowy, a druga jeszcze nie. Wnioskujący o przyznanie Bezpiecznego Kredytu 2% nie mogą być również właścicielami domu, mieszkania ani spółdzielczego prawa własności do lokalu.

Głównym założeniem programu, jakim jest Bezpieczny Kredyt 2%, jest danie młodym osobom możliwości zakupu pierwszej nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Osoby wnioskujące indywidualnie mogą ubiegać się o kwotę do 500 tysięcy złotych. Małżeństwa i związki partnerskie mogą natomiast otrzymać do 600 tysięcy złotych. Kredytobiorcy mają możliwość skorzystania z dopłat do pierwszych 120 rat swojego zobowiązania. Te pochodzą z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Dzięki dopłatom zarządzanie budżetem domowym i spłata kredytu są znacznie łatwiejsze.