Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Zielonogórski magistrat ochroni działkowiczów. Dotyczy to około 10 tys. osób

Janusz Kubicki prezydent Zielonej Góry. fot. poscigi.pl

Prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki spotkał się z prezesami wszystkich zielonogórskich ogrodów działkowych. Po raz kolejny zapewnił ich, że działki w mieście są bezpieczne. – Dostosujemy się do zmian w przepisach o planowaniu przestrzennym w taki sposób, że żaden z istniejących Rodzinnych Ogrodów Działkowych nie zostanie zlikwidowany – mówił Janusz Kubicki, który dodatkowo do 400 tys. zł zwiększył pulę, którą działkowcy dostaną od miasta na inwestycje.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad tzw. strefami planistycznymi. Zgodnie z propozycją gminy muszą opracować specjalny dokument tzw. Plan Ogólny, który ma zastąpić obecnie funkcjonujące studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Jak tłumaczą działkowcy największym niebezpieczeństwem jest to, że możliwość istnienia i funkcjonowania ROD planuje się tam wpisać jedynie w 2 z 13 rodzajów stref planistycznych (strefa zieleni rekreacyjnej i budownictwa jednorodzinnego).

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Działkowcy mają obawy, że z tego powodu łatwo będzie ogród zlikwidować. Po protestach w całym kraju dodano jeszcze trzecią strefę – budownictwa wielorodzinnego. Tylko w Zielonej Górze problem dotyczy około 10 tysięcy działkowców, którzy gospodarują w 28 ogrodach zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. 24 października ubiegłego roku rada miasta na wniosek prezydenta Janusza Kubickiego przyjęła apel do ministerstwa, aby umieścić ogrody w innych strefach planistycznych.

Prezydent Kubicki murem za działkowiczami

Miasto zadeklarowało, że pomoże działkowcom. Jeśli ogród działa w strefie przemysłowej albo leśnej, trzeba będzie go na etapie tworzenia planu ogólnego wydzielić z tego obszaru i utworzyć nową strefę rekreacyjną. Dzięki temu każdy ogród będzie bezpieczny.

– Każdy teren będzie musiał być „rozczłonkowany”, a miejscowe plany zagospodarowania bardzo szczegółowe, aby umieścić tam ogródki działkowe, dla urzędników to oznacza o wiele więcej pracy, ale nie pozwolimy na likwidację żadnego z ogrodów – przekonywał działkowców prezydent Janusz Kubicki. I dodawał: – Ogródki działkowe są bardzo ważne dla wielu zielonogórzan, zwłaszcza seniorów. Dziwię się, że pozwolono na wywołanie takiej dyskusji, aby wzbudzić niepokój wśród działkowców. Wszystkie istniejące ogrody powinny znaleźć się w planach ogólnych.

Czytaj też – Koszmar na drodze. Samochód rozerwany (ZDJĘCIA)

– Dziękujemy panu prezydentowi, że znalazł czas na spotkanie z nami – mówił Marian Pasiński, prezes okręgu Polskiego Związku Działkowców w Zielonej Górze. – Przede wszystkim jednak jesteśmy wdzięczni za pomoc, za wszystko co pan dla nas robi. Od wielu lat możemy liczyć na miasto Zielona Góra.

Prezydent Janusz Kubicki miał dla działkowców jeszcze jedną dobrą informację, miasto przekaże na inwestycje w ROD – 400 tys. zł, o 120 tys. zł więcej niż obecnie.

Langner odszkodowania Zielona Góra - poscigi.pl Restauracja COSMOS Zielona Góra - poscigi.plEko pol - Poscigi.pl