Chciała uczciwie zarobić 15 zł, a bardzo łatwo straciła 30 tys. zł

Mieszkanka powiatu krośnieńskiego chciała sprzedać przez internet używane ubrania. Zamiast zysku straciły łącznie blisko 30 tys. zł. Druga kobieta ponad 3,5 tys. zł. Bardzo łatwo przechytrzyli je oszuści.

Mieszkanki pow. krośnieńskiego wystawiły używane ubrania na sprzedaż w portalu internetowym. Po pewnym czasie dostały sms potwierdzający sprzedaż, wraz załączonym linkiem. Po chwili dotarła kolejna wiadomość o treści „Nowa sprzedaż” wraz z kolejnym linkiem.

Po wejściu w link oszuści przekierowali kobiety na stronę łudząco podobną do strony aplikacji umożliwiającej sprzedaż używanego towaru. Tam zostały poproszeni o wprowadzenie danych z karty bankomatowej. Po zatwierdzeniu pojawiło się pole z koniecznością wpisania kodu, który dostały na telefon.

Po wykonaniu tych poleceń, otrzymały informację o pomyślności transakcji. Po krótkim czasie pod ogłoszeniem pojawiło się zdjęcie formularza i prośba o podanie numeru telefonu służącego do potwierdzenia zakupu oraz weryfikacji sprzedawcy.

Niczego nie podejrzewające kobiety czekały na pieniądze za sprzedany towar. Niestety okazało się, że zamiast wpływu 15 złotych, brakuje na jej koncie… ponad 29 tys. zł. Jak się okazało oszust będąc w posiadaniu danych z karty dokonał siedem płatności kartą oraz wypłaty za pomocą blika.

Podobny schemat działania opisywała inna mieszkanka powiatu, która z kolei zamiast zysku 35 złotych straciła z konta ponad 3,5 tysiąca złotych.

– Aktywność oszustów niestety nie maleje i niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia o ich działaniu. Przede wszystkim wykorzystują niewiedzę osób korzystających z działalności różnego rodzaju portali i wykradają ich pieniądze – mói kom. Justyna Kulka, rzeczniczka policji w Krośnie Odrzańskim.

Eko pol - Poscigi.pl