Toyota Zielona Góra

Dziś mandaty od drogówki naprawdę są drogie. Przypominamy nowe stawki

Żadne działania profilaktyczne, kontrolne czy represyjne nie zastąpią zdrowego rozsądku. Mogą jednak znacząco wpłynąć na wyobraźnię kierowców. Szczególnie w przypadku konsekwencji finansowych drogich mandatów.

Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszło rozporządzenie zmieniające wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Od kilku miesięcy policjanci mają wreszcie proporcjonalne narzędzie do walki z drogowym piractwem.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

do 30 km/h – do 400 złotych

od 31 do 40 km/h – co najmniej 800 złotych

o 41-50 km/h – 1000 złotych

o 51-60 km/h – 1500 złotych

o 61-70 km/n – 2000 złotych

o 71 km/h i więcej – 2500 złotych.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, zdecydowanie więcej zapłacą kierowcy popełniający wykroczenia przeciwko pieszym. Dla przykładu 1500 złotych za nieustąpienie pierwszeństwa osobie, która znajduje się na pasach lub na nie wchodzi. 1500 zł zapłacimy również za wyprzedzanie na przejściu.

Za jakie jeszcze drogowe „grzechy” przyjdzie nam słono zapłacić?

500 złotych – rozmowa przez telefon trzymany przy uchu podczas jazdy samochodem,

800 złotych – za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych,

2000 złotych – jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wskazują znaki drogowe,

2500 złotych – brak zachowanej ostrożności w strefach zabudowanych, drogach publicznych, czy spowodowanie zagrożenia przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,

1000 złotych – wyprzedzanie na zakazie,

1500 złotych – kierowanie pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień,

2000 złotych – wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych. Wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone. Wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd.

Policjant na miejscu ujawnienia wykroczenia może ukarać sprawcę mandatem w kwocie do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu może wynieść nawet 6 tysięcy złotych.

Wcześniej było to 1000 złotych. Wzrosła również maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd. Uwaga, z 5 tysięcy złotych do kwoty 30 tysięcy złotych.