Toyota Zielona Góra

Haszysz z Afryki trafiał do Hiszpanii, potem polskimi ciężarówkami do krajów Unii Europejskiej. Zatrzymano 13 osób. To polski gang (FILM, ZDJĘCIA)

Łącznie podczas międzynarodowych działań przejęto 650 kg narkotyków i zatrzymano 13 podejrzanych.

Policjanci z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycają haszysz z Afryki do Hiszpanii. Potem samochodami ciężarowymi haszysz jechał do innych państw Unii Europejskiej.

W skład tej grupy wchodzili przede wszystkim Polacy. Działali na terenie wielu krajów europejskich. Według śledczych gang mógł przemycić ok. 10 ton haszyszu. Żeby ustalić wszystkich członków grupy oraz sposób ich działania funkcjonariusze CBŚP ściśle współpracowali z hiszpańską jednostką Ocon Sur Guardia Civil i innymi służbami krajów europejskich, przy wsparciu Europolu i oficera łącznikowego polskiej Policji w Madrycie.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Pierwsze uderzenie w gang przemytników nastąpiło w czerwcu 2020 r., Wtedy w Szwecji przejęto transport z narkotykami jadącymi z Hiszpanii. W samochodzie ciężarowym polskiej firmy transportowej oficjalnie przewożono aluminiowe taśmy. Było tam 400 kg haszyszu. Narkotyk najprawdopodobniej miał być wprowadzony do obrotu na terenie Szwecji.

Pod koniec 2020 r. w Hiszpanii zatrzymano kolejnego kierowcę samochodu ciężarowego, w którym ukryte były narkotyki. Tym razem służby przejęły marihuanę oraz haszysz, o łącznej wadze 149 kilogramów. Narkotyki były ukryte w meblach.

W efekcie międzynarodowej współpracy w minionym roku w Polsce m.in. przy udziale funkcjonariuszy hiszpańskich, zatrzymano 9 podejrzanych, których doprowadzono do gorzowskiej prokuratury okręgowej. Z ustaleń śledztwa wynika, że wśród zatrzymanych są osoby odpowiedzialne za logistykę, legalizację transportów oraz pranie pieniędzy.

W drugiej połowie 2021 r. funkcjonariusze Ocon Sur Guardia Civil na terenie Hiszpanii zatrzymali jednego z podejrzanych o kierowanie gangiem. Wówczas to, przejęto blisko 100 kg haszyszu, fałszywe legitymacje hiszpańskiej służby Guardia Civil oraz dokumentację związaną z działalnością grupy.

W styczniu 2022 r. w Hiszpanii zatrzymano drugiego podejrzanego o kierowanie gangiem, tym razem obywatela Danii pochodzenia polskiego. W działaniach uczestniczyli także policjanci z CBŚP w Gorzowie.

Łącznie podczas międzynarodowych działań przejęto 650 kg narkotyków i zatrzymano 13 podejrzanych.

Toyota Zielona Góra