Lubuska policja otrzymała defibrylatory AED (ZDJĘCIA)

Lubuska Policja

Łącznie 14 defibrylatorów trafi do komend lubuskiej policji. To nowy standard i pierwsza taka sytuacja w Polsce. Lubuska Policja ma świecić przykładem i dać impuls do kontynuacji takich inicjatyw.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny tzw. AED. Taki właśnie sprzęt trafił do lubuskiej policji. Defibrylacja jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Jeśli zostanie wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków. Dzięki wczesnej defibrylacji w wielu przypadkach możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca.Po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca) defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania.

AED coraz częściej możemy spotkać w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy, ośrodki sportowe, a nawet w komunikacji miejskiej. W niektórych miastach powoli wprowadza się system szybkiego i pełnego dostępu do defibrylatorów. Jednocześnie, ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale jako wyposażenie służb ratowniczych i policji. Główną ideą AED’u jest łatwy i publiczny dostęp du urządzenia oraz prostota jego użytkowania. Wszystko po to, aby nawet osoba nieprzeszkolona medycznie była w stanie go wykorzystać, a tym samym uratować ludzkie życie.

Polecane  Poważne potrącenie mężczyzny na parkingu marketu w Zielonej Górze. Ranny trafił do szpitala (ZDJĘCIA)

Dzięki inicjatywie przewodniczących Zarządu NSZZ Policjantów woj. lubuskiego, podinsp. Sławomira Kostiuszko oraz mł. asp. Przemysława Matczaka lubuska policja otrzyma defibrylatory. Wystąpili oni z wnioskiem do Funduszu Prewencyjnego PZU o zaopatrzenie w ten sprzęt. 14 defibrylatorów o łącznej wartości 80 tys. zł trafi do wszystkich komend w lubuskiem. Urządzenia te będą znajdować się w miejscach ogólnodostępnych tak, aby każdy w razie potrzeby mógł z nich skorzystać.


To pierwsza taka sytuacja w Polsce, gdzie każda jednostka będzie posiadać defibrylatory. – Bądźmy dumni z faktu, że w razie potrzeby posiadamy już taki sprzęt, który może uratować to co dla wszystkich jest najważniejsze- ludzkie życie. – mówi podinsp. Sławomir Kostiuszko

Lubuska Policja staje się pionierem takich działań w Polsce. Za kilka dni urządzenia te będą już dostępne dla wszystkich. Oby sięgano po nie jak najrzadziej. Niemniej inicjatywa ta jest niezwykle cenna.

Langner odszkodowania