Policja we Strzelcach Krajeńskich wzięła pod lupę parkowanie

Strzelecka „drogówka” oraz patrole policji sprawdzają czy mieszkańcy powiatu strzelecko – drezdeneckiego parkują prawidłowo swoje pojazdy, w miejscach do tego wyznaczonych

Policjanci codziennie, podczas służby, spotykają się z przykładami lekceważenia przepisów ruchu drogowego. Szczególnym brakiem wyobraźni wykazują się kierowcy, którzy parkują swoje samochody na tzw. „kopertach”- czyli miejscach parkingowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Takie zachowanie to nie tylko łamanie prawa, ale również bezmyślne działanie utrudniające osobie niepełnosprawnej pokonywanie barier.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Do niedawna wiele parkingów należących do wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych nie miały miejsc oznaczonych dla niepełnosprawnych, a kiedy takie miejsca się pojawiły, były notorycznie zastawiane przez zwykłych użytkowników dróg.

Taki problem pojawił się także na terenie powiatu krośnieńskiego. Właśnie ruszyła akcja, której celem jest uświadomienie użytkownikom dróg jak wpływać na zmianę zachowań tych, którzy bezprawnie zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Dzisiaj od rana i przez kolejne dni strzelecka „drogówka” sprawdziła kilkanaście takich miejsc. Będą one monitorowane także w godzinach popołudniowo-wieczorowych.

Każdy, kto chce zaparkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych musi mieć specjalny dokument. Jest nim Karta Parkingowa. Obecnie jest ona wydawana na podstawie jednego dokumentu.

Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego, w sposób umożliwiający jej odczytanie (odczytanie pierwszej strony – z symbolem wózka inwalidzkiego).

Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób, w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. To jednak nie zwalnia z opłat za parkowanie.

Zdarza się, że nieprawidłowe parkowanie pojazdów uniemożliwia także dojazd do miejsc zagrożonych służbom ratunkowym, takim jak Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe czy Policja.

Jeżeli parkujesz samochód na miejscu oznaczonym kopertą lub znakiem „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” musisz liczyć się z karą grzywny. Mandat wynosi 500 złotych i 2 punkty karne.

Ponadto Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. art.130a. mówi, że

1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,

2) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

3) przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba, że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu,

4) pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art.8 ust.2

5) pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela

2. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

1) kierowała nim osoba:

a) znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

b) nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu,

2) jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

3. Pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

4. Decyzję o przemieszczeniu lub usunięciu pojazdu z drogi podejmuje:

1) policjant – w sytuacjach, o których mowa w ust. 1-3;

2) strażnik gminny (miejski) – w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1;

3) osoba dowodząca akcją ratowniczą – w sytuacji, o której mowa w ust. 3.

Koszt holowania pojazdu to około 500 złotych oraz ponoszą państwo dodatkowe koszty za każdy dzień parkowania odholowanego pojazdu!

Jeżeli jesteś świadkiem bezprawnego parkowania samochodu – zgłoś to Policji pod nr 997 lub 112.