HACK YOUR FUTURE - Najbardziej kreatywny event tego lata!

Uwaga na podejrzane SMS-y! Nie klikaj w przesłane linki!

W ostatnim czasie nasiliły się próby przestępczego wyłudzenia pieniędzy poprzez przesłanie fałszywych linków do stron internetowych banków czy firm kurierskich. Pamiętajmy, aby nie klikać w przesłane nam linki i dokładnie czytać treść smsów. Nie podawajmy także szczegółowych danych, aby nie paść ofiarą oszustów okradających konta bankowe.

W ciągu ostatnich miesięcy do policjantów w całej Polsce zgłasza się coraz więcej osób pokrzywdzonych przez przestępców działających w sieci, którzy posługując się wyłudzonymi danymi dostępowymi, okradają konta często niczego nieświadomych ofiar. Przestępcy stosują różne metody wyłudzania danych: dzwonią podając się za pracowników banków, przesyłają na pocztę elektroniczną maile zawierające linki do fałszywych stron internetowych lub smsy zawierające takie oszukańcze linki.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Gdy klikniemy na taki link, na naszym telefonie lub komputerze może zainstalować się program, który pozwoli przestępcom zdobyć dane dostępowe do naszego konta bankowego i przez to możemy zostać okradzeni z oszczędności.

Czasami jest tak, że programy zdobywają dostęp do kontaktów w naszym telefonie i wysyłają bez naszej wiedzy i zgody prośbę do znajomych o pożyczkę, a ci także nieświadomie wysyłając kody blik, przekazują pieniądze przestępcom.

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu takiej wiadomości natychmiast zablokować numer i najlepiej skasować tę wiadomość bez sprawdzania. Radzimy ją skasować także po to, żeby przez przypadek nie uruchomić  hakerskiego oprogramowania, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji: kradzieży, blokady telefonu, utraty ważnych czy poufnych danych lub też wyłudzenia pieniędzy od naszych znajomych.

Ostrzegamy:

– uważajcie Państwo na firmy oferujące łatwy i szybki zysk;

– sprawdzajcie czy o kod blik rzeczywiście prosi znajomy (upewnić się można w rozmowie telefonicznej);

– nigdy nie podawajcie Państwo danych do logowania w rozmowie telefonicznej;

– nigdy nie logujcie się do banków poprzez linki przysłane w smsach czy w wiadomościach mailowych;

– nie instalujcie programów i aplikacji z niepewnego źródła.

Reklama pościgi
Eko pol - Poscigi.pl