Znalazł w ziemi bezcenną monetę krzyżacką i pieczęć rycerską z XIV wieku (ZDJĘCIA)

XIV-wieczna pieczęć rycerska znaleziona koło strzelec krajeńskich fot. Lubuska policja

Asp. Daniel Wawrzyniak, technik kryminalistyki z komendy w Strzelcach Krajeńskich, pasjonuje się szukaniem wykrywaczem metalu ciekawych i nietypowych przedmiotów metalowych. Jednym z ostatnich znalezisk Daniela jest XIV-wieczna pieczęć rycerska, którą policjant przekazał konserwatorowi zabytków.

Pod koniec lipca br. asp. Daniel Wawrzyniak wyposażony w wykrywacz metalu szukał ciekawych przedmiotów niedaleko Strzelec Krajeńskich. W pewnym momencie jego wykrywacz zasygnalizował, że w ziemi znajduje się coś metalowego. Po dokładnym sprawdzeniu i oczyszczeniu okazało się, że znalazł unikatową pieczęć rycerska z XIV wieku. Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy wcześniej Daniel znalazł krzyżacką monetę pochodzącą również z XIV wieku. – Mimo, że znaleziska są o wymiarach kilku centymetrów, to posiadają bezcenną wartość historyczną – mówi ml. asp. Tomasz Bartos, rzecznik strzeleckiej policji. Ich dokładne pochodzenie określi konserwator zabytków, któremu unikatowe przedmioty zostały przekazane.

Polecane  NOWA SÓL Kobieta przez dwa dni dała oszustom… ponad 130 tys. zł

Wiele osób wyposażonych w wykrywacze metalu poszukuje w ziemi ciekawych przedmiotów z nadzieją również na znalezienie wartościowych rzeczy. Nie każdy jednak wie, że takie hobby wymaga zgody od konserwatora zabytków, a złamanie tych przepisów jest przestępstwem. Zatem, aby pasja nie przysporzyła nam niepotrzebnych problemów z prawem, ważne jest, aby zadbać o niezbędne wymogi formalne. Takie pozwolenie ma asp. Wawrzyniak, który służbę pełni w strzeleckiej komendzie jako technik kryminalistyki.

Pasją Daniela od kilku już lat jest poszukiwanie ciekawych przedmiotów, które są często źródłem bezcennych informacji z minionych epok. – Dzięki takim znaleziskom możemy dowiedzieć się jak wyglądało i zmieniało się życie ludzi na przełomie wieków – mówi D. Wawrzyniak.