Znalazł w ziemi bezcenną monetę krzyżacką i pieczęć rycerską z XIV wieku (ZDJĘCIA)

XIV-wieczna pieczęć rycerska znaleziona koło strzelec krajeńskich fot. Lubuska policja

Asp. Daniel Wawrzyniak, technik kryminalistyki z komendy w Strzelcach Krajeńskich, pasjonuje się szukaniem wykrywaczem metalu ciekawych i nietypowych przedmiotów metalowych. Jednym z ostatnich znalezisk Daniela jest XIV-wieczna pieczęć rycerska, którą policjant przekazał konserwatorowi zabytków.

Pod koniec lipca br. asp. Daniel Wawrzyniak wyposażony w wykrywacz metalu szukał ciekawych przedmiotów niedaleko Strzelec Krajeńskich. W pewnym momencie jego wykrywacz zasygnalizował, że w ziemi znajduje się coś metalowego. Po dokładnym sprawdzeniu i oczyszczeniu okazało się, że znalazł unikatową pieczęć rycerska z XIV wieku. Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy wcześniej Daniel znalazł krzyżacką monetę pochodzącą również z XIV wieku. – Mimo, że znaleziska są o wymiarach kilku centymetrów, to posiadają bezcenną wartość historyczną – mówi ml. asp. Tomasz Bartos, rzecznik strzeleckiej policji. Ich dokładne pochodzenie określi konserwator zabytków, któremu unikatowe przedmioty zostały przekazane.

Wiele osób wyposażonych w wykrywacze metalu poszukuje w ziemi ciekawych przedmiotów z nadzieją również na znalezienie wartościowych rzeczy. Nie każdy jednak wie, że takie hobby wymaga zgody od konserwatora zabytków, a złamanie tych przepisów jest przestępstwem. Zatem, aby pasja nie przysporzyła nam niepotrzebnych problemów z prawem, ważne jest, aby zadbać o niezbędne wymogi formalne. Takie pozwolenie ma asp. Wawrzyniak, który służbę pełni w strzeleckiej komendzie jako technik kryminalistyki.

Pasją Daniela od kilku już lat jest poszukiwanie ciekawych przedmiotów, które są często źródłem bezcennych informacji z minionych epok. – Dzięki takim znaleziskom możemy dowiedzieć się jak wyglądało i zmieniało się życie ludzi na przełomie wieków – mówi D. Wawrzyniak.