Toyota Zielona Góra

Afera w wojsku. Przeszukania w woj. lubuskim. Dwóch żołnierzy aresztowano

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczy ono przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez żołnierzy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz osoby cywilne, właścicieli firm startujących w przetargach. Przeszukano domy w woj. lubuskim.

Z ustaleń postępowania wynika, że w latach 2018-2019 żołnierze zawodowi Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu dopuścili się szeregu przestępstw podczas przetargów. Przyjmowali łapówki od wykonawców i składali nieprawdziwe oświadczenia. Zamówienia dotyczą między innymi zakupu jedzenia oraz sprzętu i usług na potrzeby armii, których wartość przekracza 10 mln zł.

W dniu 24 marca 2021 roku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Żandarmerii Wojskowej działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali siedem osób, w tym czynnego i byłego żołnierza Wojska Polskiego oraz pięciu przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej. Zatrzymania i przeszukania domów odbyły się na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Prokurator postawił Arturowi P. (st. chor. sztab. rez.) oraz mjr. Dominkowi K. zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji służbowych, a także składania fałszywych oświadczeń, przyjęcie łapówek zamian za unieważnienia i utrudnianie przetargów oraz składania fałszywych zeznań

Osoby cywilne prowadzące firmy usłyszały ustawiania z wojskowymi przetargów w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i zdobycia jako osoby nieuprawnione informacji o planowanych i prowadzonych postępowaniach. Wśród pięciorga podejrzanych są także dwie osoby, którym  prokurator zarzucił wręczenie łapówek.

Artura P. i Dominika K. decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Wobec reszty zastosowano poręczenia majątkowe od 10 do 35 tys. zł, dozory policji, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi i zakazu opuszczania kraju. Zatrzymano im paszporty. Grozi im kara do10 lat więzienia.

Toyota Zielona Góra