Aż 430 niewybuchów odnaleziono w miejscu, gdzie miało odbyć się ognisko (ZDJĘCIA)

Dyżurny szprotawskiego komisariatu dostał zgłoszenie o znalezieniu trzech niewybuchów w miejscowości Krzywczyce (powiat żagański). Kiedy patrol saperski pojawił się na miejscu, w trakcie sprawdzania terenu okazało się, że pocisków artyleryjskich jest aż 430 sztuk.

W czwartek, 6 sierpnia, dyżurny szprotawskiego komisariatu policji został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewybuchów w miejscowości Krzywczyce na terenie gminy Niegosławice. Natychmiast na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze, którzy potwierdzili zgłoszenie. – Niewybuchy znajdowały się w miejscu spotkań mieszkańców miejscowości i ich rodzin – mówi podkom.  Aleksandra Jaszczuk, rzeczniczka policji w Żaganiu. Jak ustalili policjanci zgłaszająca przygotowywała palenisko, gdzie w sobotę miało się odbyć ognisko z udziałem około trzydziestu osób.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Na miejscu zostały znalezione trzy sztuki niewybuchów. Teren został zabezpieczony przez policjantów, a o znalezisku zostali powiadomieni saperzy z Głogowa. Jeszcze w dniu zgłoszenia przyjechali na miejsce, aby zabezpieczyć odnalezione niewybuchy. Kiedy saperzy przystąpili do działań okazało się, że zamiast trzech sztuk niewybuchów, w ziemi było ich kilkaset. To pociski artyleryjskie pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

W czwartek zabezpieczonych zostało 320 sztuk pocisków. Policjanci przez całą noc zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów przed dostępem osób postronnych. Następnego dnia saperzy kontynuowali przeszukiwanie terenu. W piątek zabezpieczyli kolejnych 110 sztuk pocisków artyleryjskich. – W sumie na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, które miało być miejscem ich odpoczynku, gdzie wydawało się, że jest bezpiecznie patrol saperski zabezpieczył 430 sztuk pocisków różnego kalibru – mówi podkom. Jaszczuk.