Broń z czasów II wojny światowej wyłowiona z dna rzeki Obra (ZDJĘCIA)

Ujawnione artefakty zostaną przekazane do zespołu ekspertów w dziedzinie wojskowości oraz uzbrojenia, którzy będą starannie je badać.

W wyniku informacji dostarczonych przez osoby postronne, policjanci rozpoczęli działania w celu zidentyfikowania oraz zabezpieczenia znalezisk znajdujących na dnie rzeki Obra w Międzyrzeczu.

Nietypowe znalezisko mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dlatego też ważne było zachowanie należytych środków ostrożności.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Dzięki zaangażowaniu policjantów, udało się zabezpieczyć broń z okresu II Wojny Światowej, w tym części karabinów, oraz rewolwer. Teraz policjanci przystąpią do szczegółowych badań i analizy znalezionej broni.

Ujawnione artefakty zostaną przekazane do zespołu ekspertów w dziedzinie wojskowości oraz uzbrojenia, którzy będą starannie je badać. Zidentyfikują ich pochodzenie i okoliczności związane z ich obecnością na dnie rzeki.

– To odkrycie stanowi nie tylko ważny element naszego dziedzictwa historycznego, ale także może dostarczyć cennych informacji na temat wydarzeń związanych z II wojną światową w naszym regionie – mówi mł. asp. Mateusz Maksimczyk, rzecznik policji w Międzyrzeczu.

Warto podkreślić, że niewybuchy pozostawione po II wojnie światowej stanowią realne niebezpieczeństwo. Pomimo upływu lat, niektóre z materiałów wybuchowych mogą wciąż być aktywne i stanowić zagrożenie. – Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad w przypadku znalezienia podejrzanych przedmiotów – mówi mł. asp. Maksimczyk.

Jeżeli natrafiłeś na przedmiot przypominający niewybuch, zachowaj bezpieczną odległość i nie próbuj nim manipulować. Niezwłocznie skontaktuj się z policją i podaj dokładną lokalizację miejsca odnalezienia niewybuchu;

Jeżeli w obrębie znaleziska znajdują się inne osoby, ostrzeż ich o niebezpieczeństwie. Nie oceniaj samodzielnie czy znaleziony przedmiot to niewybuch.