Makabryczny wypadek. Jechali do szkoły. Zginął 18-latek. Sprawca nie przyznał się (ZDJĘCIA)

Do śmiertelnego wypadku doszło w środę, 11 kwietnia br., na starej „trójce” pod Nową Solą. Rozpędzony ford z chłopcami jadącymi do szkoły omijając ciężarówkę wypadł z drogi i roztrzaskał się o drzewa. Samochód rozpadł się na kawałki. Zginął 18-latek. Kierowca ciężarówki właśnie został oskarżony o spowodowanie wypadku. Nie przyznał się.

Ford focus jechał starą „trójką” w kierunku Nowej Soli. Trzech młodych chłopców w wieku 18 i 19 lat jechało do szkoły. Z naprzeciwka nadjeżdżała ciężarówka. Kierujący ciężarówką ze „starej trójki” skręcił w drogę do Bytomia Odrzańskiego. Wtedy zajechał drogę jadącemu kierowcy forda.

Rozpędzony ford ominął ciężarówkę, ale wypadł z drogi. Samochód na poboczu roztrzaskał się o drzewo. Siła uderzenia była ogromna. Ford rozpadł się na kawałki. Na miejscu tragicznego wypadku zginął 18-latek. To pasażer forda. Kierowca w ciężkim stanie trafił wtedy śmigłowcem do szpitala w Zielonej Górze. Jego stan był określany jako krytyczny. Drugi pasażer, 19-latek, lżej ranny trafił do szpitala w Nowej Soli.

Co ustaliła prokuratura? Kierowca ciężarówki wymusił pierwszeństwo przejazdu na kierowcy forda. Kierujący fordem jechał z prędkością od 112 do 119 km/h. W związku z tym nie udało mu się wyhamować przed wjeżdżającą na jego pas ciężarówką. Ustalono również, że ford miał zamontowane opony o różnej rzeźbie bieżnika, rozmiarze i o różnym przeznaczeniu. Prokuratura ustaliła, że uniemożliwiało to jego kierowcy wykonanie bezpiecznej zmiany toru jazdy. W rezultacie ford wpadł w poślizg.

Winnym spowodowania śmiertelnego wypadku prokuratura uznała 63-latka kierującego ciężarówką. Zarzucono mu umyślne naruszenie zasady bezpieczeństwa. Nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu fordem. Akt oskarżenia został już wysłany do sądu w Nowej Soli. – Sprawca wypadku nie przyznał się do zarzucanych mu czynów – mówi prokurator Zbigniew Fąfera, rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej.

Prokurator zastosował wobec 63-latka dozór policji. Ma on również zakaz opuszczania kraju oraz kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.