Nocne punkty blokadowe. Nowa akcja zielonogórskiej policji (zdjęcia)

Najnowsze działania zielonogórskiej policji to akcja drogówki i prewencji, która polega na nocnych kontrolach samochodów w specjalnych punktach blokadowych na drogach wyjazdowych z miasta. Działania prowadzone są od 5 marca, każdej nocy i już są pierwsze efekty. Niemal do zera spadła liczba kradzieży samochodów.

Środa godz. 22.30. Na Trasie Północnej dostrzegamy niebieskie migające światła. Z oddali widać znaki informujące o ograniczeniu prędkości do 30 km na godzinę. Widać również znak informujący o policyjnej kontroli. Z boku na jednym pasie drogi mrugają światła sprowadzające kierowcę na pas kontrolny. Tam stoją policjanci w kamizelkach kuloodpornych, którzy prowadzą kontrolę samochodów. Z boku leży kolczatka, która w razie konieczności uniemożliwi ucieczkę kontrolowanemu kierowcy.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Tak wygląda posterunek blokadowy zielonogórskiej policji. Jeden z wielu, które każdej nocy napotkamy na terenie Zielonej Góry i powiatu. Akcję 5 marca wprowadził insp. Sebastian Banaszak, szef zielonogórskiej policji. Działania mają konkretne cele. – Jednym z jej głównych założeń jest zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa na drogach – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Codziennie od wieczora do rana policja organizuje przynajmniej kilka posterunków blokadowych. Są rozstawiane na drogach wyjazdowych z Zielonej Góry. Dodatkowo kilka posterunków pojawia się na drogach w powiecie zielonogórskim. – Policjanci na każdym z punktów blokadowych sprawdzają trzeźwość wszystkich przejeżdżających kierowców – mówi podinsp. Jarosław Tchorowski, naczelnik zielonogórskiej drogówki. W razie podejrzeń kierowcy są badani również narkotesterami.

Ale to nie koniec. Sprawdzane są również dokładnie dokumenty kierowców oraz papiery samochodów. Policjanci kontrolują również ładunki przewożone przez busy. Przeglądają dokumenty samochodów wiezionych na lawetach.

Akcja blokadowa to kolejny i najnowszy element walki między innymi z pijanymi kierowcami. – Kontrole trzeźwości zostały jeszcze bardziej nasilone – mówi podinsp. Tchorowski. Tym razem akcja została jednak znacznie rozszerzona i już nie ogranicza się tylko do kontroli trzeźwości.

Efekty nowej akcji już są bardzo dobrze widoczne. Od 5 marca, kiedy zostały wprowadzone blokadowe kontrole, znacznie spadła przestępczość kryminalna, w tym szczególnie kradzieże samochodów, do których praktycznie od 5 marca na terenie powiatu oraz Zielonej Góry nie dochodzi. Podczas minionego weekendu na blokadach skontrolowano trzeźwość około 500 kierowców.

Policja informuje, że punkty blokadowe ustawiane są każdej nocy. Na jednym kontrolowanych jest kilkadziesiąt samochodów każdej nocy. Miejsca nocnych kontroli są wybierane tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństw kierowcom oraz policjantom. Policjanci są również  gotowi w każdej chwili ruszyć w pościg za kierowcą, który zawróci z drogi i zacznie uciekać.

Od piątku do niedzieli zielonogórska policja oprócz punktów blokadowych prowadzić będzie również akcję „Trzeźwy weekend”. To kolejna odpowiedź zielonogórskiej policji na między innymi tragiczny wypadek, do którego doszło na ul. Batorego. Na pasach zginął Michał potrącony przez pijanego kierowcę forda mondeo.