Nowa Sól. Fatalna sytuacja finansowa Tygodnika Krąg, są długi. Zostanie zamknięty?

Tygodnik Krąg to spółka miejska, której większościowym i jedynym udziałowcem jest miasto. Kontrolę nad nią sprawuje prezydent Nowej Soli i rada miejska. Gazeta nie jest w stanie się utrzymać. Gazeta ma długi i nie jest w stanie się utrzymać.

O sytuacji Tygodnika Krąg informuje Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli. – Jak poinformował mnie redaktor naczelny gazety Mariusz Pojnar kondycja finansowa spółki jest fatalna. Za ubiegły rok straty Tygodnika KRĄG wynoszą 118 tys. złotych – pisze na facebooku prezydent Kulczycka.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Prezydent Kulczycka wyjaśnia jak wygląda sytuacja lokalu, w którym działa tygodnik. W 2011 r. tygodnik kupił od miasta za ponad 313 tys. zł lokal przy ul. Parafialnej 2. Zakup sfinansowany został poprzez wpłatę przez miasto kwoty 325 tys. zł na kapitał zakładowy spółki. W maju 2022 r. spółka odsprzedała miastu lokal za kwotę ponad 473 tys. zł. Z części pieniędzy spółka kupiła inny lokal przy Parafialnej 2-2B (dawna Żabka) za ponad 259 tys. zł W listopadzie 2023 r. sprzedała lokal miastu za ponad 366 tys. zł. Dziś spółka lokal wynajmuje od miasta.

Jak infiormuje prezydent Kulczycka zaległości w ZUS-ie to jeszcze niedawno 37 tys. zł. Miesięczne utrzymanie gazety to koszt ok 40 tys. zł.

Wpływy z reklam gazety to: 9 tys. zł w styczniu, 12 tys. zł w lutym, 21 tys. zł w marcu, 20 tys. z ł w kwietniu.

Pensja prezesa plus pracownik, wynajem lokalu, obsługa rachunkowo-księgowa, obsługa prawna oraz stałe koszty druku ok 11,5 tys. zł miesięcznie,

W roku 2021 r. nakład tygodnika to wynosił 3,5 tys., w 2022 r. 3 tys., w roku 2023 2,3 tysiąca egzemplarzy.

Przychody z reklam w 2021 r. wyniosły ponad 294 tys. zł, w 2022 r. to ponad 195 tys. zł w roku 2023 r. to kwota ponad 204 tys. zł.

Miasto Nowa Sól wpłaca do tygodnika ok 80 tys. rocznie, w tym poprzez stałą umowę z Wydz. Spraw Społecznych na reklamy i artykuły sponsorowane w kwocie 2,5 tys. złotych miesięcznie od 2021 r.

Zamieszczane i opłacane są również stałe ogłoszenia wydziału nieruchomości czy informacje o wydarzeniach kulturalnych (np. Święto Solan).

Tygodnik Krąg z finansowymi problemami

– To jednak wszystko za mało aby Krąg mógł przetrwać. Czego zabrakło zatem aby gazeta, do której się przyzwyczailiśmy przez lata mogła dalej funkcjonować i czy miasto, którego budżet się nie spina powinno utrzymywać ten tygodnik? – pyta prezydent Kulczycka. Dodaje, że tygodnik nie jest w stanie utrzymać się na rynku, a miasto nie stać na ciągle finansowanie tej spółki.

O tym zdecyduje w najbliższym czasie zgromadzenie wspólników czyli prezydent Nowej Soli oraz radni miejscy.

– Nie jest to łatwa decyzja ponieważ na racjonalność jej podjęcia zawsze wpływają dawne: tradycja, historia i przyzwyczajenia nas mieszkańców do cotygodniowej dawki informacji. Przykro mi jest tym bardziej, że mój poprzednik pomimo pełnej wiedzy i świadomości stanu kondycji spółki sankcjonował i utrzymywał jej byt jak również tolerował treści przez nią rozpowszechniane szczególnie w ostatnim okresie -poinformowała prezydent Kulczycka.