Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

    Pasy bezpieczeństwa, poznajcie fakty i mity na ich temat

    Zielonogórscy policjanci w ramach krajowych działań „Pasy bezpieczeństwa”, będą sprawdzać przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego i stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, jak również przewożenia dzieci w fotelikach. Prezentujemy fakty i mity dotyczące pasów bezpieczeństwa.

    Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykonała pomiary, z których wynika, że aż 30 proc. kierowców i pasażerów podróżujących z przodu nie zapina pasów bezpieczeństwa, a wśród pasażerów podróżujących z tyłu, aż 53 proc jeździ bez pasów. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50 proc.  ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń podczas wypadku.

    --- Czytaj dalej pod reklamą ---

    Fakty i mity dotyczące pasów bezpieczeństwa

    MIT – Sceptycy twierdzą, że zapięte pasy mogą uniemożliwić wydostanie się z płonącego pojazdu.

    FAKT – Statystyki wypadków wskazują jednak, że jedynie 0,5% wypadków drogowych wiąże się z pożarem auta.

    MIT – Wśród kierujących i pasażerów krąży teoria, że podczas wypadku lepiej wypaść z auta niż być  w nim uwięzionym.

    FAKT – Badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.

    MIT – Wielu kierowców wychodzi z założenia, że po mieście i na krótkich trasach jeździ się wolno. W związku z tym, w razie wypadku nic im się nie stanie. Zapinanie pasów, w tej sytuacji, jest czynnością zbędną.

    FAKT – Nic bardziej mylnego, bowiem przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. ciało jest wyrzucane  z siedzenia z siłą 1 tony. Przy uderzeniu w stałe elementy samochodu skutki mogą być śmiertelne, również dla pasażera z przodu.

    MIT – Właściciele aut wyposażonych w poduszki powietrzne żyją natomiast w przeświadczeniu, że to zabezpieczenie jest wystarczające.

    FAKT – Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

    MIT – Uczestnicy ruchu drogowego, korzystający  z tylnych foteli samochodu, rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa (stosuje je średnio około 47% pasażerów). Uważają, że na tylnym siedzeniu jest bezpieczniej.

    FAKT – Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak  osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu.

    MIT – Wielu przyszłych rodziców myśli, że pasy bezpieczeństwa stanowią zagrożenie dla płodu.

    FAKT – Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka.

    Langner odszkodowania Zielona Góra - poscigi.pl