HACK YOUR FUTURE - Najbardziej kreatywny event tego lata!

Perfidnie zarabiała na ofiarach wojny w Ukrainie. Zbierała pieniądze na pomoc, ale wydawała je na własne potrzeby

Policjanci zatrzymali 30-letnią kobietę, która rozsyłała wiadomości na portalu społecznościowym o zbiórce na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Zebrane w ten sposób pieniądze wydawała jednak na swoje potrzeby.

Do policjantów z Piły (woj. wielkopolskie) zgłosił się mężczyzna, który miał podejrzenia, że mógł paść ofiarą oszustwa. Opisał sytuację, w której za pośrednictwem popularnego komunikatora otrzymał prywatną wiadomość z prośbą o dołączenie do zbiórki i wpłatę na pomocy obywatelom Ukrainy. Chcąc wesprzeć zbiórkę przelał dobrowolnie kilkadziesiąt złotych, jednak po transakcji nabrał podejrzeń co do jej legalności.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przeanalizowali wszystkie uzyskane informacje i potwierdzili fakt, że wskazana zbiórka była fikcyjna.

Następnego dnia policjanci zatrzymali podejrzaną kobietę. Okazała się nią 30-letnia mieszkanka Piły. Kobieta wysyłała prywatne wiadomości do osób, które były członkami grup pomocowych na jednym z portali społecznościowych i nakłaniała do przekazania środków finansowych. Przyznała, że zebrane w ten sposób pieniądze trafiły w jej ręce i zostały wydane na codzienne zakupy.

Wstępne informacje wskazują, że w ten sposób mogło zostać oszukanych kilkanaście osób, a na chwilę obecną straty szacowane są na ponad tysiąc złotych. Funkcjonariusze w dalszym ciągu pracują nad sprawą i docierają do osób pokrzywdzonych, które nieświadomie przekazały pieniądze na fałszywą zbiórkę. Po zakończeniu czynności kobiecie zostaną przedstawione zarzuty. Grozić jej kara do 8 lat więzienia.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności. Wiele osób wykazuje duży poziom empatii oraz wrażliwości na trudną sytuację, która dotknęła obywateli Ukrainy. Chcąc nieść pomoc weryfikujmy zbiórki, na które chcemy przekazać środki pieniężne. Niestety zdarzają się przypadki osób, które z premedytacją wykorzystują ludzkie tragedie, aby się wzbogacić. Zachowajmy ostrożność, korzystajmy ze sprawdzonych i legalnych zbiórek na rzecz pomocy potrzebującym.

HACK YOUR FUTURE - Najbardziej kreatywny event tego lata!