Plaga przemytów ludzi. Znowu zatrzymano siedmiu Afgańczyk. Wpadł tez Ukrainiec organizator przewozu

Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymał 7 cudzoziemców.

Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymał 7 cudzoziemców, którzy usiłowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano obywatela Ukrainy, który ich przemycał.

We wtorek, 23 maja, funkcjonariusze Straży Granicznej w Świecku podczas rutynowego patrolu zauważyli grupę cudzoziemców w rejonie mostu granicznego w Słubicach. Na widok zbliżających się funkcjonariuszy cudzoziemcy próbowali uciec. Nie udało im się, zostali zatrzymani.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Ustalono, że cudzoziemcy podróżowali skodą na polskich tablicach rejestracyjnych, którym kierował 30-letni Ukrainiec. Jak się okazało, udzielał on pomocy Afgańczykom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.

Plaga przemytów ludzi

W wyniku dalszych działań zatrzymano kolejnych 4 obywateli Afganistanu, pieszo zmierzających do granicy z Niemcami. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że do granicy przywiózł ich nieznany im mężczyzna, samochodem marki volkswagen. Podjęte poszukiwania kierowcy wskazanego pojazdu nie przyniosły jednak rezultatu.

Czytaj też – Naczepy ciężarówek w każdej chwili mogły się odczepić. To było śmiertelne zagrożenie na S3 i autostradzie A2 (ZDJĘCIA)

Afgańczycy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemców zatrzymano oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu.

Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy mają obowiązek zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Świecku w ustalonych terminach.

30-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. Decyzją sądu w Słubicach Ukrainiec został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.