Profesjonalna fabryka papierosów działała w centrum Zielonej Góry. Zatrzymano 16 osób (FILM, ZDJĘCIA)

W pomieszczeniach gospodarczych w centrum Zielnej Góry działała nielegalna fabryka papierosów i magazyn tytoniu. W domu mieszkali pracownicy obsługujący maszyny. Policjanci CBŚP zatrzymali 16 osób, przejęli maszyny służące do produkcji papierosów, zabezpieczyli prawie 5,8 mln szt. papierosów, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej oraz kilkadziesiąt palet z półproduktami. Przejęto także milion złotych w gotówce.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, prowadzą czynności w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego. Jej członkowie od listopada 2019 roku, aż do rozbicia grupy, nielegalnie produkowali i handlowali papierosami.

W ubiegłym tygodniu policjanci zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów. Jak ustalił portal poscigi.pl, działał w centrum Zielonej Góry w rejonie ul. Wojska Polskiego. Zabezpieczono pełną linię do produkcji papierosów, prawie 5,8 mln szt. papierosów z zastrzeżonym znakiem znanej światowej marki, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt palet z półproduktami służącymi do produkcji papierosów. Fabryka działała na prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. W domu mieszkało 13 pracowników, głównie obcokrajowców.

W trakcie akcji przeszukano kilkanaście nieruchomości, zatrzymano łącznie 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy. Przejęto także ok. 1 mln zł w gotówce, 3 samochody, w tym dostawczy służący do przewozu papierosów poza granice Polski. Łączne straty Skarbu Państwa to ponad 6,5 mln zł. Na terenie nielegalnej fabryki zabezpieczono również odpady poprodukcyjne papierosów, mogące  świadczyć o tym, że można było w tym miejscu wyprodukować ponad 33 mln szt. ,,lewych” papierosów. Z ustaleń śledczych wynika, że papierosy prawdopodobnie przemycano poza granice Polski i tam sprzedawano. W takim przypadku straty Skarbu Państwa to blisko 40 mln zł.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, na wniosek prowadzącej śledztwo prokurator, zastosował wobec wszystkich 16 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.