Toyota Zielona Góra

Protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w Zielonej Górze (FILM, ZDJĘCIA)

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. W Zielonej Górze w czwartek, 28 stycznia, ludzie w proteście zebrali się na placu pod filharmonią. – Chcemy mieć wybór. Jesteśmy tu po to, żeby walczyć o nasze prawa – mówi protestująca Maria Krusz.

Zgodnie z wyrokiem TK przerywanie ciąży, nawet w przypadku najcięższych uszkodzeń płodu jest w Polsce nielegalne. Natychmiast przez kraj zaczęła przetaczać się strajki kobiet. W Zielonej Górze protestujący zebrali się na placu przed filharmonią.

Demonstranci przynieśli polskie flagi. Przyszli z transparentami, na których wyrażają swoje niezadowolenie z wyroku  TK oraz rządu PiS. W tle jest puszczana piosenka „Mój jest ten kawałek podłogi” oraz muzyka z filmu „Gwiezdne wojny” . Wokół placu zebrał się zielonogórska policja. Mundurowi trzymają się jednak z boku, nawet nie podchodzą do protestujących.

Wśród protestujący są kobiety, mężczyźni oraz duża ilość młodzieży. – Jesteśmy tu po to, żeby walczyć o swoje prawa, godność oraz możliwość wyrobu. Mamy do tego prawo jak kobiety, ponieważ nikt oprócz kobiet nie jest w stanie tego zrozumieć – mówi Maria Krusz.

Ludzie rozumieją, że decyzja TK została opublikowana teraz, kiedy rząd ma poważne problemy ze szczepieniami i branżami turystyczną, hotelarską oraz fitness. I to ma odwrócić. – Nikt nie ma prawa decydować o ty, że kobiety mają rodzic ciężko zdeformowane płody. Nikt nie ma prawa nakazać kobiecie cierpieć, a z pewnością nie zrozumie tego żaden mężczyzna – mówi protestujący Rafał Kasza.

Protestujący są oburzeni decyzja TK. – Nie jestem za aborcją, ale jestem za tym, żeby każdy miał swój zdanie i każdy miał swój wybór – mówi Kacper Kubiak.

Toyota Zielona Góra
Zostań kierowcą bolta
Fotowoltaika