Toyota Zielona Góra

Sulechowski dworzec autobusowy perełką wpisaną do rejestru zabytków (ZDJĘCIA)

W budynku dworca znajdowały się: poczekalnia, kasa biletowa, przechowalnia bagażu, lokal gastronomiczny oraz toaleta

Modernistyczny dworzec PKS w Sulechowie został wpisany do rejestru zabytków. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu utrzymał w mocy decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dworzec PKS w Sulechowie został wybudowany w latach 1963-1965. Projekt wykonano w Wojewódzkim Biurze Projektów w Zielonej Górze, a jego autorem był arch. Eugeniusz Stochel. Dworzec składa się z trzech części: głównego budynku na planie centralnym, usytuowanego pośrodku oraz dwóch mniejszych obiektów po bokach, wzniesionych na planie koła, które połączono z budynkiem dworca płytami żelbetowymi stanowiącymi zadaszenie.

W budynku dworca znajdowały się: poczekalnia, kasa biletowa, przechowalnia bagażu, lokal gastronomiczny oraz toaleta.

Jeden z bocznych obiektów (od wschodu) przeznaczono na pokój dyżurnego ruchu, a w drugim obiekcie, od strony zachodniej, funkcjonował kiosk RUCH-u. Dodatkowo wykonano perony oraz oświetlenie terenu dworca.

Zgodnie z opinią sporządzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Zielonej Górze dworze stanowi interesujący przykład rozwiązań architektoniczno-inżynieryjnych i technologicznych kwalifikujących do objęcia ochroną.

Jak informuje konserwator zabytków, na uwagę zasługuje, że zabytek nie uległ większym przekształceniom, zachował pierwotną modernistyczna bryłę i artykulację elewacji. Wnętrze dworca, pomimo przekształceń (m.in. likwidacja lokalu gastronomicznego), nie utraciło pierwotnego układu.

Częściowo zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna. Oceniono, że zabytek imponuje interesującymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i charakteryzuje się ekspresyjną, dynamiczną i nowoczesną formą, która wynika zarówno z założeń technologiczno-ergonomicznych, jak i świadomości estetyczno-urbanistycznej projektanta.

W opinii tej stwierdzono m.in., że połączone ze sobą trzy obiekty wzniesione na rzucie koła, z mocno przeszklonymi ścianami, tworzą interesującą i oryginalną architekturę (…). Symetrycznie i proporcjonalnie wzniesione obiekty wkomponowały się w sulechowski krajobraz. W związku z tym, aby uniemożliwić rozbiórkę zabytku Lubuski Wojewódzkim Konserwator Zbytków podjął decyzje o jego prawej ochronie.

Zostań kierowcą bolta
Fotowoltaika