Toyota Zielona Góra

Tak wygląda karabin Hawk. „Zestrzeli” każdego drona. Powstał w Zielonej Górze (FILM, ZDJĘCIA)

Karabin antydronowego systemu Hauk

W środę, 23 września, na lotnisku w Przylepie Hertz Systems zaprezentował nowoczesny system antydronowy Hawk. To najnowocześniejsza technologia do walki z dronami i terroryzmem.

System Hawk wymyśliła i wyprodukowała firma Hertz Systems z Zielonej Góry we współpracy z firmą z Izraela, również zajmującą się technologiami dla wojska. System Hawk opiera się na skanowaniu przestrzeni powietrznej w poszukiwaniu i ochrony przed każdego typu dronami.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Najprościej mówiąc stawia niewidzialną zaporę, której nie pokona żaden dron. Wlatując w sieć systemu Hauk dron zostanie przechwycony i wyląduje w miejscu wskazanym przez operatora systemu. Operator drona straci nad nim kontrolę.

W razie potrzeby można użyć również karabinu o futurystycznym wyglądzie, który emitowaną wiązką również „zestrzeli” drona i wskaże mu miejsce do lądowania. Urządzenie fachowo jest nazywane ręcznym neutralizatorem.

System sprawdzi się np. na lotniskach czy wokół aresztów śledczych. Sam karabin to koszt ok 74 tys. zł. Za to cały system dla lotniska zaczyna się od kwoty około 20 mln zł.

Reklama pościgi