Zielonogórska straż miejska odholowała kolejne wraki z parkingów (ZDJĘCIA)

Zielonogórska straż miejska usunęła kolejne wraki z parkingów i lasów. Pojazdy, którymi nie interesowali się właściciele zostały wywiezione na płatny parking. Wraki zostały zgłoszone przez mieszkańców lub namierzone przez strażników.

Jednym z nich odholowanych aut był volkswagen polo pozostawiony na ul. Ruczajowej. Już wcześniej było prowadzone postępowanie, bo samochód przez długi czas stał nieużytkowany na jednym z parkingów. Wtedy właściciel zobowiązał się usunąć go we własnym zakresie. Jak się okazało, jedynie przestawił auto na ul. Ruczajową. Tam stało kolejne miesiące, bez powietrza w kołach i tablic rejestracyjnych. Tym razem kontakt z właścicielem pojazdu był utrudniony wobec czego pojazd został odholowany.

Na ul. Jaskółczej kilka miesięcy temu ktoś pozostawił mercedesa campera. Pojazd nie był zarejestrowany w Polsce, a strażnicy po numerze vin nie byli w stanie ustalić aktualnego właściciela samochodu, który ograniczał widoczność kierującym wyjeżdżającym z parkingu przed budynkiem. Auto zostało prawdopodobnie przywiezione na lawecie i od momentu pozostawienia nikt się im nie interesował. Mercedes po interwencji straży miejskiej został przewieziony przez pomoc drogowa Maxmar na płatny parking, gdzie będzie przez najbliższe pół roku oczekiwał na zgłoszenie się właściciela. Po tym okresie zgodnie z przepisami stanie się własnością miasta i zostanie zlicytowany bądź zezłomowany.

Z kolei przy ul. Energetyków bezpośrednio przy wjeździe na parking stało porzucone renault clio. Z ustaleń strażników miejskich wynikało, że samochód zepsuł się podczas jazdy lub zabrakło w nim paliwa. Z tego powodu został zepchnięty i pozostawiony w miejscu gdzie stwarzał niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. W ciągu kilku kolejnych dni auto zostało zdewastowane. Ktoś pomalował je farbą w sprayu i wybił szybę. Ponadto w nocy samochód został wypchnięty na ulicę. Po interwencji policji renault zostało wepchane na parking natomiast straż miejska zleciła jego usunięcie.

Kolejnym miejscem gdzie ktoś postanowił porzucić pojazd był las w Raculi. Kierujący oplem astra uderzył w pień i porzucił uszkodzony samochód. Auto zostało rozebrane z części. Ponadto w wyniku kolizji z samochodu wydostawały się płyny eksploatacyjne, które prowadzą do zanieczyszczenia gruntu oraz powodują zagrożenie pożarowe. O sytuacji straż miejską poinformowało nadleśnictwo Przytok, które zarządza tym terenem. W związku z bezpośrednim zagrożeniem zarówno dla ludzi, zwierząt oraz środowiska pojazd został usunięty a w dalszej kolejności prowadzone będą czynności mające na celu dotarcie do jego właściciela.

Straż miejska tylko w 2019 r. usunięcia aż 127 porzuconych pojazdów, z czego 53 zostało odholowanych na polecenie strażników. W 74 przypadkach wraki zostały zabezpieczone przez ich właścicieli. W dalszym ciągu prowadzonych jest 25 spraw dotyczących porzuconych samochodów. Dla porównania w 2018 r. po interwencjach straży miejskiej zostały zwolnione aż 190 miejsca parkingowe, na których zalegały porzucone auta, 57 zostało odholowanych a 133 zabrane przez właścicieli.