Toyota Zielona Góra

18-latek nielegalnie sprzedawał płatne relacje z wydarzeń sportowych. Straty to 4 mln zł

Poznańscy policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością zatrzymali 18-latka. Młody chłopak nielegalnie udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych. 18-latek spowodował straty sięgające 4 mln zł. Za Grozi mu teraz kara do 3 lat więzienia.

Sprawa ma swój początek we wrześniu  2020 ub.r. Do poznańskich  policjantów zajmujący się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosił się organizator komercyjnych imprez sportowych, które są odpłatnie transmitowane w sieci. Podczas transmisji wydarzeń pracownicy firmy znaleźli w sieci źródło nielegalnego streamingu, dzięki któremu tysiące osób za darmo oglądało sportowe wydarzenia. Właściciel platformy internetowej straty wycenił na 4 mln zł. Sprawca pozostawał nieustalony, ponieważ korzystał z legalnie wykupionego dostępu przez inne osoby.

Policjanci namierzyli pirata internetowego. Nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery.

Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał domeny internetowe przeznaczone do tego celu,  a informację zamieszczał na wszelkich możliwych portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów sportu.

18-latek został zatrzymany, 25 listopada, ub.r. w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez policję.

Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych. Dzięki temu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Wspólnicy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju. Żadna z tych osób nie uniknie konsekwencji prawnych, a osoby nieletnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Mężczyzna usłyszał zarzuty z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył   wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe.  W rozmowie ze śledczymi 18-latek przyznał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych. Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Nielegalny streaming internetowy jest przestępstwem. Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości podkreślają, że każda aktywność w sieci pozostawia ślad. Nie jesteśmy anonimowi. Zdarza się, że w tego typu proceder zaangażowane są osoby nieletnie. Stąd apel do rodziców, interesujmy się tym co nasze dziecko robi w sieci. Pamiętajmy, że pozornie niewinna rozrywka może mieć poważne konsekwencje prawne, w tym finansowe, bo za czyny małoletnich prawnie odpowiadają rodzice.

Prawo daje także pokrzywdzonemu możliwość dochodzenia swoich roszczeń finansowych na drodze cywilnej.