Toyota Zielona Góra

Akcja drogówki. Kierowcy widzieli drona nad przejściem dla pieszych, ale… nie widzieli świateł. Sypnęło mandatami

Akcja drogówki. Kierowcy widzieli drona nad przejściem dla pieszych.

Policjanci z drogówki z pomocą drona obserwowali kierowców na gorzowskich ulicach. Zwracali uwagę przede wszystkim na zachowanie kierujących wobec pieszych i stosowania się do sygnalizatorów świetlnych. Dla kilkunastu osób kontrola zakończyła się mandatami. Kierowcy przyznawali, że widzieli na niebie drona, ale… mieli jednak problem z zauważeniem światła na sygnalizatorze.

Policjanci ruchu drogowego kolejny raz korzystali w swojej służbie z drona. – Dzięki temu mogą zauważyć zdecydowanie więcej. Operatorzy o swoich spostrzeżeniach informują patrole, które rozstawione są przy obserwowanej drodze – mówi podkom. Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik gorzowskiej policji.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

W trosce o bezpieczeństwo osób pieszych policjanci wzięli pod lupę skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego i Czereśniowej.

Przepisy dają pieszym sporo praw w kwestii pierwszeństwa, nie zwalniając ich jednocześnie z zachowania bezpieczeństwa. Kierowcy w okolicy przejść dla pieszych musza zachować koncentrację, by nie doprowadzić do wypadku.

Bezpieczny przejazd powinny im ułatwiać sygnalizatory świetlne. – Niestety okazuje się, że wiele osób nie zwraca na nie uwagi. Podczas rozmowy z kierowcami okazywało się, że nie mieli problemu by chwilę wcześniej dojrzeć drona w okolicy skrzyżowania – mówi podkom. Jaroszewicz.

Najczęściej kierowcy przy „zielonej strzałce” nawet nie zwalniali, a powinni całkowicie zatrzymać pojazd. To warunek konieczny do spełniania. Lekceważenie tego przepisu to wyrabianie w sobie złych nawyków, które może kiedyś doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze i zderzenia z pieszym.

W 2022 r. na drogach Gorzowa i powiatu doszło do 9 wypadków z udziałem pieszych. Na szczęście nikt nie zginął, ale rannych zostało 11 osób.

W 2021 r. podobnych zdarzeń było 20, zginęła 1 osoba, a 19 zostało rannych.