Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Białorusini okradali samochody metodą „na kolec”

Policjanci ze Słubic zatrzymali dwóch mężczyzn okradających samochody sposobem „na kolec”. 26- i 40-letni obywatele Białorusi zostali tymczasowo aresztowani.

Pierwsze zgłoszenie o tzw. kradzieży „na kolec” policjanci ze Słubic otrzymali około rok temu. Od chwili zgłoszenia pierwszego przestępstwa rozpoczęła się żmudna praca służb kryminalnych, której celem było ustalenia i zatrzymanie sprawców kradzieży.

Działanie sprawców w kolejnych przypadkach było podobne. Zaczynało się od przebicia opony samochodu. Najczęściej były to lawety do przewozu aut. Przestępcy obserwując wcześniej auto, wbijali kolec w jego oponę np. w czasie gdy kierowca tankował paliwo. Po przejechaniu kilku kilometrów kierowca orientował się, że „złapał gumę”. Zatrzymywał samochód i zabierał się za wymianę uszkodzonego koła.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Podczas naprawy drzwi samochodu zostawiał otwarte, z czego korzystali przestępcy. Dopiero po naprawie kierowca orientował się, że został okradziony. Najczęściej łupem złodziei padały saszetki, w których oprócz dokumentów, znajdowały się pieniądze. Kradzione kwoty nie były małe, gdyż kierowcy lawet, mając w planach kupno auta, zabierali ze sobą większą ilość gotówki.

Praca operacyjna doprowadziła słubickich policjantów do rozwiązania sprawy. Pod koniec października b.r. zatrzymali dwóch obywateli Białorusi w wieku 26 i 40 lat. Przedstawiono im siedem zarzutów kradzieży i usiłowania kradzieży dokonywanych w opisany sposób. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów. Sąd w Słubicach zadecydował o zastosowaniu wobec nich tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają rozszerzenia zatrzymanym mężczyznom zarzutów o popełnienie kolejnych czynów.

Jak ustalono sprawcy działali przede wszystkim na autostradzie A2 – na jej odcinku od Świebodzina do Świecka. W jednym przypadku do przebicia opony doszło w Polsce a kradzież nastąpiła na terenie Niemiec. Prowadząc czynności ustalono, że nie wszystkie dokonane przez zatrzymanych sprawców kradzieże zostały zgłoszone policji. W związku z powyższym ewentualne osoby pokrzywdzone policja prosi o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KPP Słubice nr tel. 95 759 28 50.