Jeździsz elektryczną hulajnogą? Przeczytaj, wchodzą ważne zmiany w przepisach

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym regulującą przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg i jazdy nimi.

Nowe przepisy określają, że kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością do 20 km/h. Kiedy nie będzie drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, osoba na hulajnodze elektrycznej będzie mogła jechać jezdnią, na której dozwolona z prędkością dla samochodów wynosi do 30 km/h. Kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł jechać najwyżej 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną będzie można jechać po chodniku kiedy, który biegnie wzdłuż jezdni, na której samochody mogą jechać z prędkością wyższą niż 30 km/h i nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerów oraz pasa ruchu. Uwaga! Kierujący elektryczna hulajnoga będzie musiał jechać z prędkością zbliżona do pieszych, czyli wolno. Będzie musiał zachować podczas jazdy szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. Nie będzie mógł również utrudniać ruchu pieszym na chodniku.

Osoby w wieku 10-18 lat do jazdy hulajnogą elektryczną będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla tych, którzy skończyli 18 lat takie dokument nie będzie wymagany. Dzieci do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i pod okiem opiekuna.

Ważna jest również regulacja dotyczącą postoju roweru, hulajnogi elektrycznej lub innego urządzenia transportu osobistego na chodniku tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Kiedy takiego nie będzie to pojazd będą mogły być zostawiane jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.

Ustawa określa również maksymalne stawki za usunięcie z drogi i parkowanie hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. To 123 zł za usunięcie i 23 zł za każdą dobę przechowywania.