Samochody.pl - poscigi.pl

Kiedyś do policji przyjmowano panny lub bezdzietne wdowy. Dziś w Zielonej Górze jest 110 policjantek (ZDJĘCIA)

Kiedyś do policji przyjmowano panny lub bezdzietne wdowy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet warto przypomnieć, że w Polskiej Policji kobiety służą od 1925 roku. W szeregach zielonogórskiego garnizonu służy obecnie 110 policjantek, a 68 pań pracuje w charakterze pracowników Policji.

Historia Kobiet w Polskiej Policji sięga 26 lutego 1925 roku, kiedy to pod wpływem rezolucji VI Międzynarodowego Kongresu w sprawie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi, z polecenia ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego, utworzona została Policja Kobieca.

Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła podkomisarz Stanisława Filipina Paleolog. Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat.

Tylko z nienaganną opinią

Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem do wstąpienia do służby były także: dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 cm wzrostu.

Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa liczyła początkowo 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich. Zaczęły także rozwijać działalność o charakterze typowo prewencyjnym, której celem była eliminacja zagrożeń wśród dzieci, młodzieży i kobiet.

We współczesnej Policji kobiety nie muszą spełniać takich „wymogów” jak bycie panną czy krótkie włosy. Kryteria dla kandydatek są takie same jak dla mężczyzn, również test sprawnościowy zarówno panie, jak i panowie zdają dokładnie taki sam.

Dla kobiet jest miejsce w policji

Obecnie policja powinna odzwierciedlać strukturę społeczną, dlatego dla kobiet zawsze było i będzie miejsce w naszych szeregach. Współczesne polskie policjantki wykonują różne zadania we wszystkich rodzajach służb: prewencyjnej, kryminalnej i wspomagającej.

Służą w oddziałach prewencji, działają operacyjnie i jeżdżą na międzynarodowe policyjne misje. Obecnie w zielonogórskiej komendzie wśród 413 policjantów służy 110 kobiet, z których 9 ma stopnie oficerskie.

Kobiety w policji to nie tylko policjantki. Bardzo ważne funkcje pełnią także pracownicy policji – tutaj pracuje zdecydowanie więcej pań: w komendzie w Zielonej Górze wśród 84 pracowników cywilnych zatrudnionych jest 68 kobiet.

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl
Restauracja COSMOS Zielona Góra - poscigi.pl
Pizzeria Roma w Zielonej Górze - poscigi.pl
Alarmy, monitoring, systemy przeciwpożarowe - poscigi.pl