Toyota Zielona Góra

Kierowcy w ciężarówkach specjalnym urządzeniem fałszowali czas pracy

Podczas kontroli w poniedziałek, 27 stycznia, lubuscy inspektorzy transportu drogowego ujawnili dwa przypadki zmiany oprogramowania tachografu w pojazdach należących do tego samego przedsiębiorcy i jeden przypadek przerobienia czujnika ruchu. Ingerencje w urządzenie rejestrujące, które zostały ujawnione przez inspektorów powodowały fałszowanie zapisów czasu pracy kierowców.

W pierwszym z pojazdów należącym do przewoźnika litewskiego, który przewoził materace z Litwy do Holandii, inspektorzy przy użyciu specjalnego urządzenia diagnostycznego wykryli, że czujnik ruchu znajdujący się przy impulsatorze skrzyni biegów został przerobiony. Natomiast w dwóch kolejnych przypadkach, ciężarówkach należących do przewoźnika polskiego inspektorzy wykryli nielegalne oprogramowanie tachografu cyfrowego. Po wprowadzeniu odpowiedniego kodu kierowcy mogli rejestrować odpoczynek zamiast faktycznej jazdy. Kontrolowani kierujący zostali ukarani mandatami, a wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne.

Ponadto użycie przez kierowców urządzeń spowodowało jednocześnie ingerencję w drogomierz pojazdu. Taki czyn jest przestępstwem, w związku z powyższym kierowcy zostali przekazani do dalszych czynności policjantom wezwanym na miejsce kontroli ITD.

Toyota Zielona Góra
Zostań kierowcą bolta
Zostań kierowcą bolta