Koniec z biletami na płatnych autostradach. Skończą się korki

Już od piątku, 1 października, ważna zmiana dla kierowców jeżdżących płatnymi odcinkach dróg krajowych i autostrad. Koniec systemu viaTOLL. Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą w aplikacji, a bramka otworzy się automatycznie.

  • Dla firm transportowych to ostatni moment na zmianę systemu na e-TOLL.
  • Płacenie za bilet na autostradzie w kasie zostanie zniesione
  • Rejestracja w systemie jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl

Już od 1 października jedynym systemem umożliwiającym opłatę za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie elektroniczny system e-TOLL. W e-TOLL zapłacimy za przejazd po drogach krajowych oraz autostradach zarządzanych przez GDDKiA.

Kierowcy osobówek do 30 listopada br. na odcinkach autostrad A2 i A4 mogą korzystać z manualnego systemu poboru opłat lub z płatności w e-TOLL. Potem płacenie za bilet  w kasie zostanie zniesione. – Zapłacimy za przejazd w aplikacji, która będzie śledzić pojazd na odcinku drogi, którym jedziemy, a bramka na autostradzie podniesie się automatycznie – wyjaśnia Ewa Markowicz, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy.

Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych.

Zarejestrowano w nim już ponad 557 tys. pojazdów. Użytkownicy pojazdów ciężkich muszą zarejestrować się w e-TOLL i wybrać urządzenie do przekazywania danych geolokalizacyjnych (urządzenie pokładowe OBU/ZSL lub aplikację mobilną e-TOLL PL).

Rejestracja w systemie jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta, a także za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia br. nie będą korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu).

Użytkownicy motocykli od 1 grudnia 2021 r. będą mogli opłacać przejazdy w aplikacji e-TOLL PL lub kupując bilet autostradowy.