Toyota Zielona Góra

Nawet 40 mln zł dofinansowania do budowy nowego wiaduktu na Zjednoczenia

– Zielona Góra może liczyć na dofinansowanie do odbudowy wiaduktu na ul. Zjednoczenia – mówi Filip Gryko, szef klubu Zielona Razem. Chodzi o blisko 40 mln zł. To świeża informacja jaką z Warszawy przywiózł zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kaliszuk. Budowa wiaduktu może kosztować nawet 90 mln zł. Decyzją rady miasta połowa tej kwoty zostanie pozyskana z kredytu i już została zabezpieczona.

Wiadukt w ciągu ul. Zjednoczenia został wybudowany w latach 70. Był wielokrotnie remontowany. Kolejny z większych remontów rozpoczął się w ubiegłym roku. Kompleksowe roboty zostały wycenione na ok. 12 mln zł.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Gdy wykonawca ruszył z inwestycją i wykonał pierwsze odkrywki, które miały na celu głębsza analizę stanu technicznego, okazało się, że remont na niewiele się przyda. Miasto zleciło więc szczegółową ekspertyzę, którą wykonali naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Budowa wiaduktu pochłonie 90 mln zł

W swoich wnioskach eksperci wskazali, że konieczne jest rozebranie wiaduktu i odbudowanie go od podstaw. Ta informacja spadała na miasto jak grom z jasnego nieba, bo nagle z planowanych 12 mln zł na remont zrobiło się ok. 90 mln zł na rozbiórkę i budowę nowego wiaduktu.

Pytanie skąd wziąć na to pieniądze. Tu po raz kolejny skutecznością w pozyskiwaniu środków zewnętrznych wykazał się Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta.  

Dofinansowanie nawet 40 mln zł

– Zielona Góra może liczyć na dofinansowanie do odbudowy wiaduktów na ul. Zjednoczenia – mówi Filip Gryko, szef klubu Zielona Razem na antenie Radia Zielona Góra. Chodzi o blisko 40 mln zł.

To świeża informacja jaką z Warszawy przywiózł zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kaliszuk. – To genialna informacja dla miasta ponieważ nie będziemy w całości finansować tego nieplanowanego przez nas zadnia – wyjaśnia Gryko.

Eko pol - Poscigi.pl