Obywateli Afganistanu do Niemiec przemycał Ukrainiec. Wpadli w Słubicach

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali podczas usiłowania przekroczenia granicy czterech obywateli Afganistanu, których przez most w Słubicach przewoził Ukrainiec.

W piątek, 20 stycznia, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku w trakcie realizacji zadań  mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, w rejonie  mostu granicznego w Słubicach zatrzymali do kontroli samochód, którego kierowcą był 23-letni obywatel Ukrainy.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jego pasażerami, jak się następnie okazało, było czterech obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy nie mieli dokumentów potwierdzających ich legalny pobyt w Polsce. Usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć granicę państwową i dostać się do Niemiec.

Ukrainiec przemycał obywateli Afganistanu

Cała grupa została zatrzymana. Dodatkowo, funkcjonariusze podczas przeszukania auta, znaleźli w podłokietniku podrobione na wzór oryginalnego ukraińskie prawo jazdy wydane na dane zatrzymanego Ukraińca.

W obecności tłumacza obywatelom Afganistanu przedstawiono zarzut niezgodnego z prawem przekroczenia granicy do Polski oraz usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy państwowej. Afgańczycy przyznali się do zarzuconych im czynów i dobrowolnie podali się karze pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Zatrzymany obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty popełniania przestępstwa polegającego na udzieleniu pomocy cudzoziemcom w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Za popełnione przestępstwo obywatelowi Ukrainy grozi kara do trzech lat więzienia.