Oświadczenia Prokuratury Krajowej w sprawie protestów

Każdy ma prawo do publicznego wyrażania swoich poglądów, w tym sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nie może się to jednak odbywać kosztem utraty zdrowia i życia innych osób i wbrew obowiązującemu prawu, wprowadzonemu właśnie po to, by te wartości chronić. Czytamy w oświadczeniu Prokuratury Krajowej.

Prokuratura w swoim oświadczeniu podkreśla, że w Polsce pandemia COVID-19 gwałtownie się rozszerza, liczba nowych zakażeń przekroczyła już 20 tysięcy dziennie. Naukowcy i lekarze ostrzegają – u wielu z tych zakażonych osób choroba będzie mieć bardzo ciężki przebieg, a część z nich umrze.

Prokuratura podkreśla, że organizowanie w tych dramatycznych realiach ulicznych protestów jest skrajnie nieodpowiedzialne  i doprowadzi do jeszcze większego wzrostu zakażeń i zwielokrotnionych przypadków śmierci.

W oświadczeniu jest również mowa po tym, że protesty są złamaniem przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 23 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jest również informacja o tym, że osoby, które organizują nielegalne zgromadzenia, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób, z czego doskonale zdają sobie sprawę.

Dalej czytamy, że w specjalnym piśmie do prokuratorów polecił, aby prokuratorzy prowadzący lub nadzorujący postępowania przygotowawcze dotyczące nielegalnych zgromadzeń w czasie pandemii oceniali je w kontekście niebezpieczeństwa sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób.

8 lat więzienia dla organizatorów protestów

Są wytyczne prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego w sprawie postępowania z organizatorami masowych protestów dotyczących aborcji i nakłaniającymi do nich. Grozić im może kara do nawet 8 lat więzienia.

Toyota Zielona Góra