Oszust wymyśli sobie sposób na uniknięcie więzienia. Nie udało mu się jednak z zielonogórskimi policjantami

Policjanci z komisariatu II w Zielonej Górze ustalili danych mężczyzny, który od pewnego czasu podawał się za swojego znajomego. W ten sposób unikał odpowiedzialności karnej, narażając na nią jednocześnie niewinnego człowieka. Okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany i ma do odbycia kary więzienia. Policjanci dotarli do pokrzywdzonego zanim ten zorientował się, że ktoś bezprawnie posługuje się jego danymi.

W piątek, 30 grudnia, ub.r. ochrona jednego ze sklepów na terenie Zielonej Góry zatrzymała mężczyznę, który przekroczył linię kas ze skradzionym towarem. Pracownicy powiadomili policję i przekazali zatrzymanego mężczyznę, a ten następnie został przewieziony do komendy na przesłuchanie.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Mężczyzna nie miał dokumentów, ale podał policjantom swoje dane, które po sprawdzeniu okazały się kompletne. Policjanci zaczęli drobiazgowo wyjaśniać wszystkie okoliczności zatrzymania i sprawdzać, czy zatrzymany mężczyzna nie ma na swoim koncie innych kradzieży.

Zielona Góra. Oszust pod dane kolegi

Sprawą zatrzymania mężczyzny zainteresowali się policjanci z komisariatu II. Prowadzili działania operacyjne wobec osoby posługującej się skradzioną kartą płatniczą i sprawdzili jego dane. Wtedy okazało się, że zatrzymany to 29-letni mieszkaniec powiatu krośnieńskiego, który wielokrotnie płacił kartą skradzioną innemu mężczyźnie.

Wyszło na jaw, że podczas zatrzymania podał dane jeszcze innego mężczyzny, który był jego znajomym. To wyjaśniło skąd znał dokładne dane zarówno pokrzywdzonego jak i członków jego rodziny oraz inne informacje, pozwalające mu się uwiarygodnić.

Nawet gdy śledczy oświadczyli mu, że znają jego dane, dalej próbował ich przekonywać, że jest kimś innym i nie chciał powiedzieć jak naprawdę się nazywa. W trakcie sprawdzania w policyjnych bazach danych policjanci ustalili, że zatrzymany 29-latek jest poszukiwany za różne przestępstwa miedzy innymi za oszustwa, kradzieże, włamania oraz niepłacenie alimentów, a nawet znęcanie. Za niektóre z nich ma trafić do więzienia.

Grozi mu 10 lat więzienia

Materiał dowodowy jaki śledczy zgromadzili w tej sprawie pozwolił im na przedstawienie 29-latkowi 14 nowych zarzutów kradzieży z włamaniami poprzez posługiwania się skradzioną kartą, kradzieży sklepowych oraz kierowanie fałszywego oskarżenia przeciwko pokrzywdzonemu poprzez podawanie się za niego.

Za te przestępstwa 29-latkowi grozi kara do nawet 10 lat więzienia. Mężczyzna został już przewieziony do aresztu. Śledczy z II komisariatu cały czas prowadzą czynności, aby ustalić czy mężczyzna nie dopuścił się innych, podobnych czynów.

Toyota Zielona Góra
Eko pol - Poscigi.pl