Toyota Zielona Góra

  Oszustwo na kotleta? Tak. Oto najczęstsze metody działania oszustów

  Oszuści bezlitośnie wykorzystują naszą naiwność wymyślając coraz to nowe metody działania na „kotleta” czy na „robotnika” albo „kuferek”. Ofiary tracą tysiące, a czasami nawet dziesiątki tysięcy złotych.

  Najczęstsze metody oszustów

  --- Czytaj dalej pod reklamą ---

  – oszustwo na rulon: oszust pokazuje ofierze zwitek prawdziwych banknotów w jakiejś walucie, bierze od naiwniaka skuszonego okazją równowartość kwoty w złotówkach, po czym sprytnie podaje jej rulon, ale już fałszywek lub przyciętych papierów.

  – oszustwo na kotleta: fałszywki są ukryte w pliku prawdziwych pieniędzy; oryginały są na górze i dole, a większość fałszywek, jak kotlet w bułce, są wciśnięte w środek.

  – Oszuści podają się za członka rodziny – kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Informują, ze nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. W umówionym terminie do mieszkania przychodzi opisana osoba, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze,

  – Proponują usługi medyczne – proponują wykonanie badania np. mierzą ciśnienie, a po uśpieniu w ten sposób czujności ofiary, korzystają z okazji i dokonują kradzieży drobnych cennych przedmiotów lub pieniędzy.

  – Oszukują metodą „na kuferek” – podają się za obcokrajowca, bądź osobę która właśnie wróciła z zagranicy, mówią że mają pieniądze tylko w obcej walucie, a pilnie potrzebują „złotówek”. Proponują pozostawienie obcej waluty np. dolarów, euro w zamian za pożyczenie polskich pieniędzy. Zamykają gotówkę w kuferku bądź saszetce, obiecują że wrócą po swoje pieniądze i oddadzą pożyczone złotówki. Okazuje się jednak, że kuferek/saszetkę pozostawiają puste, i nie zgłaszają się aby oddać pieniądze.

  – Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los – przedstawiają, że ktoś z ich rodziny jest ciężko chory (najczęściej dziecko) i do ratowania życia potrzebny jest kosztowny sprzęt medyczny, leki, operacja itp. Proszą o wsparcie.

  – Oszukują sprzedając biżuterię – oferowanie do sprzedaży jako złote obrączek, łańcuszków, bransoletek z miedzi, tombaku oraz pierścionków zamiast z kamieniami szlachetnymi to ze zwykłymi szkiełkami.

  – Kradną wykorzystując triki sytuacyjne – w momencie wejścia do mieszkania z rzekomo chorym dzieckiem, pozorowanie ataku serca, omdlenia, poproszenie o szklankę wody, czy wezwanie pomocy lekarskiej, a po zmyleniu w ten sposób czujności ofiary zabranie uprzednio upatrzonych przedmiotów i opuszczenie mieszkania.

  – Oszukują metodą „na robotnika”, „na urzędnika” – wejście do mieszkania pod pozorem naprawy usterki, sprawdzeniu stanu licznika, bądź załatwienia formalności urzędowych, zmylenie czujności domownika, odwrócenie jego uwagi prośbą o sprawdzenie lub podanie czegoś (np. narzędzia, dokumentów) z innego pomieszczenia i w dogodnej sytuacji dokonanie kradzieży drobnych cennych przedmiotów lub pieniędzy.

  Toyota Zielona Góra