Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Pani Wanda z Zielonej Góry wykiwała oszusta, który chciał wyłudzić pieniądze

Zielonogórzanka Wanda Makarewicz wykiwała oszustów działających metodą „na wnuczka”. Dzwonili do niej aż cztery razy. Kobieta zadawała im pytania, na które oszuście nie mieli odwiedzi. Pani Wanda okazała się od ich sprytniejsza.

Wszystko wydarzyło się we wtorek, 13 stycznia. Wanda Makarewicz była w swoim domu. Zadzwonił telefon stacjonarny. Mężczyzna powiedział, że jest policjantem. – Podał nazwisko Kaczmarek i stopień – opowiada pani Wanda. Od razu zaczął stresować kobietę mówiąc, że jej dowód osobisty został zeskanowany przez hakerów – kobietę i mężczyznę. Powiedział, że szajka współpracuje z bankiem i chce ukraść oszczędności pani Wandy. Oszust kazał zapisać swoje nazwisko na karteczce. – Pytam po co, przecież się pan przedstawił – opowiada pani Wanda. Kobieta wiedząc, że ma do czynienia z oszustem, zadzwoniła na policję.

Oszust atakował 83-latkę aż cztery razy. Powiedział, że ktoś z jej rodziny potrzebuje szybko pieniędzy. Chciał wyciągnąć od pani Wandy jakieś imię. Nie udało mu się. Pani Wanda stanowczo powiedziała „nikt z mojej rodziny nie potrzebuje gotówki, sprawdzę to”. Oszust wyłączył się. Podczas kolejnego ataku oszust powiedział, żeby pani Wanda nie dzwoniła na policję, bo wszystko podsłuchują hakerzy. Wyłączył się i po chwili niespodziewanie zadzwonił jeszcze raz pytając, po co 83-latka zadzwoniła na policję. – Chciał mnie zaskoczyć i wystraszyć, ale nie miał na to szans – mówi pani Wanda.

W ciągu dwóch dni w Zielonej Górze doszło do kilku nieudanych ataków oszustów działających metodą „na wnuczka”. Każda próba oszustwa była taka sama. Mężczyzna podawał się za policjanta, który prowadzi akcję przeciwko oszustom działającym metodą „na wnuczka”. – Nie podawał kwoty, ale sondował ile dana osoba może mieć pieniędzy – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Mówił, że policja przechowa pieniądze tak, aby uchronić je przed oszustami.

Pani Wanda ma prosty sposób na oszustów. – Nie ufajmy każdemu kto do nas dzwoni i chce pieniądze. Podstawa to myślenie. Nie dajmy się zaskoczyć naciągaczom  – mówi sprytna emerytka.

Pamiętajmy. Oszuści manipulujący osobami starszymi często wykorzystują ich wrażliwość i to, że osoby starsze chcą czuć się potrzebne i gdy ktoś z rodziny potrzebuje pomocy, nie zawahają się pomóc oddając oszczędności życia dla ratowania życia lub zdrowia najbliższych. – Niestety, osoby starsze są podatne na manipulację i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie – mówi podinsp. Stanisławska.

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl
Restauracja COSMOS Zielona Góra - poscigi.pl
Eko pol - Poscigi.pl