Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów. Zarobili miliony

Policja rozbił zorganizowaną grupę przestępcza zajmująca się przemytem papierosów. Zarobili miliony. fot. lubuska policja

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów z Polski do Niemiec. Skarb państwa stracił ponad 4 mln zł.

Żarscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie ze strażą graniczną w Tuplicach prowadzili działania dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej z województwa dolnośląskiego. Grupa zajmowała się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec.

W maju 2020 r. po uprzednim przygotowaniu i zgromadzeniu materiałów przeprowadzono realizację sprawy na terenie woj. dolnośląskiego. Żarskich policjantów wsparli funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej w Gorzowie. Zatrzymano wtedy sześć osób, a dwie z nich trafiły do aresztu. Zabezpieczono wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy i ponadto 400 tys. zł. w walucie polskiej i euro.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono kolejne osoby, które związane były z grupą przestępczą. Finalnie 45-letni mężczyzna, który był szefem grupy, usłyszał trzy zarzuty dotyczące kierowania szajką. – Jej celem było popełnianie przestępstw skarbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – mówi kom. Aneta Berestecka, rzeczniczka żarskiej policji.

Kolejne siedem osób, mieszkańcy woj. dolnośląskiego w wieku od 25 do 45 lat, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu papierosów z Polski do Niemiec.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków akcyzowych, VAT, cła i należności celnej mogły wynieść ponad 4 mln zł.

W sprawie zabezpieczono majątek na poczet przyszłych kar, grzywien na nieruchomości oraz trzech pojazdów od członków grupy przestępczej na kwotę 457 tys. zł. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi kara do 5 lat więzienia, a za kierowanie grupą do 10 lat więzienia.

Toyota Zielona Góra