Szpital w Zielonej Górze odmówił kobiecie operacji. Zrobiła ją prywatnie, a szpital musi za to zapłacić

Zielonogórski szpitala musi zapłacić za operację kręgosłupa, którą prywatnie wykonała mieszkanka Świebodzina. Lekarze odmówili kobiecie kolejnej operacji. Sąd uznał, że zgodnie z konstytucją każdy ma prawo do darmowego leczenia.

Wszystko zaczęło się od wizyt mieszanki Świebodzina w szpitalu Zielonej Górze. Cierpiała na bóle szyjnego odcinka kręgosłupa. W końcu w szpitalu w Zielonej Górze odbyła się operacja. Po operacji bóle jednak nie ustały. Kobieta cały czas cierpiała.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Zgłosiła się ponownie do szpitala i poprosiła o pomoc. Chciała kolejnej operacji. Ordynator był innego zdania. Nie było mowy o reoperacji. Odbyło się nawet konsylium lekarskie, ale i ono zadecydowało o ty, że drugiej operacji nie będzie. Kobieta cały cierpiała, i nie miała szans na pomoc.

Pacjenta skontaktowała się z lekarzami w Poznaniu i tam odbyła się operacja, ale prywatnie. Kobieta zapłaciła za nią 15 tys. zł. Po drugiej operacji bóle kręgosłupa ustały. Operacja była skuteczna.

Szpital w Zielonej Górze odmówił kobiecie operacji

Kobieta postanowiła pozwać zielonogórski szpital. Zażądała zwrotu 15 tys. zł, które z własnej kieszeni zapłaciła za operację. Musiała tak zrobić, ponieważ lekarze ze szpitala w Zielonej Górze odmówili jej pomocy i zabiegu.

Sąd pierwszej instancji zadecydował jednak, że szpital nie musi zwracać kobiecie kosztów leczenia. Uznał decyzję lekarzy o odmowie kolejnej operacji za słuszną. Argumentował to między innymi tym, że pacjentka szukała innego szpitala, który przeprowadziłaby operację w ramach finansowania z NFZ.

Dotarliśmy do mecenasa Roberta Kornalewicza, reprezentującego pacjentkę przed sądem. Mecenas Kornalewicz napisał apelację od wyroku sądu pierwszej instancji.

Każdy ma prawo do darmowego leczenia

W środę, 20 grudnia, zapadł wyrok przed sądem apelacyjnym. Tym razem sąd po zapoznaniu się  z apelacją oraz aktami zasądził dla kobiety 15 tys. zł tytułem zwrotu kosztów operacji. Dla sądu było oczywiste, że zgodnie z konstytucją każdy ma prawo do darmowej opieki medycznej. A tej kobiecie w szpitalu w Zielonej Górze odmówiono.

– Z tego wyroku jasno wynika, że każdy z nas ma prawo dostępu do bezpłatnej opieki medycznej. Jeżeli takiej nie otrzyma to może leczyć się prywatnie i dochodzić zwrotu kosztów leczenia od szpitala, który odmówił uzasadnionego leczenia – mówi mecenas Kornalewicz.