Upchnął w busie 30 Syryjczyków i wiózł ich do Niemiec

Kierowcą był obywatel Uzbekistanu, który przewoził w przestrzeni ładunkowej 30 obywateli Syrii.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach zatrzymali 30 obywateli Syrii usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę RP do Niemiec oraz obywatela Uzbekistanu, który pomagał cudzoziemcom w nielegalnym procederze.

W poniedziałek, 4 września, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach na drodze krajowej nr 18 w kierunku Berlina zatrzymali kierującego Fiatem Ducato no polskich numerach rejestracyjnych.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Kierowcą był obywatel Uzbekistanu, który przewoził w przestrzeni ładunkowej 30 obywateli Syrii, w tym pięcioro dzieci. Bud był przystosowany do przewozu towarów, co stwarzało bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia przewożonych cudzoziemców.

Ustalono, że cudzoziemcy przebywają na terytorium RP nielegalnie oraz usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polski do Niemiec, nie mając wiz lub innych dokumentów uprawniających do pobytu i przekraczania granicy.

30 Syryjczyków w busie

Wszyscy obywatele Syrii posiadali przy sobie dokumenty potwierdzające pobyt na terytorium Słowacji. Cudzoziemcy oświadczyli, że podróżują ze Słowacji, a ich docelowym krajem były Niemcy. wszyscy zostali zatrzymani.

Zatrzymano też obywatela Uzbekistanu, który przemycał Syryjczyków. Ustalono, że cudzoziemiec na początku bieżącego roku złożył wniosek do Wojewody Małopolskiego w sprawie wydania zezwolenia na pobyt czasowy. W związku z powyższym zachodzą okoliczności uzasadniające wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu kraju pochodzenia.