W poniedziałek rusza odstrzał dzików w Zielonej Górze

W związku z rosnącą liczbą dzików w Zielonej Górze, po konsultacji z powiatowym lekarzem weterynarii oraz Polskim Związkiem Łowieckim, prezydent Janusz Kubicki podjął decyzję o odstrzale dzików w granicach miasta.

Zielona Góra leży w tak zwanej Czerwonej i Niebieskiej Strefie Afrykańskiego Pomoru Świń. Z tego powodu niemożliwy jest odłów dzików i ich wywożenie poza teren miasta. Dlatego też zdecydowano się na ich odstrzał.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jak informuje portal wzg.net.pl odstrzał dzików ruszy w poniedziałek, 27 lipca, i potrwa do końca roku. Zasadniczo odstrzał będzie odbywał się w godzinach nocnych, poza terenami zabudowanymi, z wyjątkiem piątków i sobót.

Mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wchodzenie w godzinach nocnych w tereny leśne, leżące w granicach miasta. Na terenach ogródków działkowych odstrzał odbędzie się po uprzednim uzgodnieniu z zarządami rodzinnych ogrodów działkowych w Zielonej Górze. W pierwszej kolejności do odstrzału wyznaczono dziki niszczące nasze cmentarze oraz obiekty użyteczności publicznej.

Watahy dzików w mieście, również w dzień, są dużym zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, obiektów użyteczności publicznej a nawet dla niektórych zakładów produkcyjnych. ASF zmieniło też uwarunkowania prawne, dlatego władze miasta, odpowiadając na postulaty mieszkańców, postanowiły zmniejszyć pogłowie bytujących u nas dzików o około 150 sztuk.